شناسنامه گیاهان > بابونه

نام تجاری گیاه:

German Chamomile

نام علمی گیاه:

 Matricaria chamomilla var. recutita (L.)

تاریخچه:

بابونه یک گونه گیاهیِ دارویی شناخته شده از خانواده مرکبان (کاسنیان) است که اغلب آن را «ستاره‌ گونه‌های دارویی» می نامند. بابونه بومی مناطق جنوبی و شرقی اروپا است، اما در آلمان، مجارستان، فرانسه، روسیه، یوگسلاوی و برزیل هم آن را پرورش می دهند؛ در آفریقای شمالی، آسیا، آمریکای شمالی و جنوبی، استرالیا و نیوزلند هم یافت می شود.

هزاران سال است که از بابونه در داروهای گیاهی استفاده می کنند؛ در مصر باستان، یونان و روم شناخته شده است. آنگلوساکسون ها (قبایلی از ژرمن ها) اعتقاد داشتند این گیاه یکی از 9 گیاه مقدسی است که خداوند به انسان بخشیده است. به دلیل شباهت بوی بابونه به سیب، نام این گیاه یعنی chamomile از دو واژه ی یونانی به معنای «سیبِ زمین» گرفته شده است. (1)  

طی سال ها استفاده و تحقیقات علمی و سنتی، به ارزش های درمانی چندگانه، آرایشی و تغذیه ای آن پی برده اند. نام بابونه در فارماکوپه (دارونامه) 26 کشور درج گردیده است. به دلیل خواص دارویی فراوانش، این گیاه ارزش اقتصادی بالایی دارد؛ بابونه آلمانی پنجمین گیاه پرفروش در دنیا است.

گل‌های بابونه آلمانی حاوی اسانس روغنی آبی رنگی هستند که کاربردهای مختلفی دارد. از گل‌های خشک بابونه نیز برای تهیه دمنوش بسیار استفاده می کنند. بنابراین، این گیاه به شکل سرگل یا روغن آبی رنگ فروخته می شود. «روغن آبی» نام تجاری روغن بابونه در بازار بین المللی است. (2) از دمکرده و اسانس های روغنی بابونه در تعدادی از محصولات تجاری مثل انواع صابون، شوینده، عطر، لوسیون، پماد، محصولات مو، محصولات نانوایی، شیرینی جات و دمنوش استفاده می کنند. (3) بابونه آلمانی گیاهی یک ساله است (2) که در خاک های لومی شنی سبک با رطوبت بسیار بالا و اسیدیته 6 بهتر رشد می کند. (4) ریشه های دوکی شکل ظریفی دارد که به عمق زیاد نفوذ نمی کنند. ساقه آن راست و بسیار منشعب است و تا ارتفاع 10 تا 80 سانتی متر رشد می کند. برگ های بلند و باریک آن دو تا سه شانه ای بوده (2) و گل های آن شبیه گل های آفتابگردان، با مرکز زرد رنگ و گلبرگ های سفید هستند. (5) گلچه های لوله ای شکل زرد طلایی دارای 5 دندانه، به طول 1.5 تا 2.5 میلی متر هستند؛ 11 تا 27 گلبرگ سفید، هر یک به طول 6 - 11 میلی متر و 3.5 میلی متر پهنا، دور آن قرار گرفته اند. نهنج 6 تا 8 میلی متر پهنا دارد، در ابتدا صاف بوده و سپس، به شکل یک کله قند یا مخروط توخالی در می آید و بدون کاهک (لخت) است. نهنج مخروطی شکلِ توخالی، ویژگی متمایز بسیار مهم گیاهان جنس ماتریکاریا از جمله بابونه آلمانی است. میوه، فندقه به رنگ قهوه ای مایل به زرد است. (2) بخش های دارویی بابونه آلمانی کل گیاه گلدار یا فقط گل ها هستند. (6)

خصوصیات محصول

1- کاهش اضطراب و استرس

در سال 2019، در مطالعه ای اثر دمنوش گل بابونه آلمانی بر علائم اضطراب در سالمندان را بررسی کردند. این مطالعه روی 54 بیمار مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر (GAD) (زنان و مردان60 تا 74 ساله) به مدت 8 هفته انجام شد. نتایج این مطالعه نشان داد نوشیدن دمنوش بابونه می تواند علائم شایع اضطراب را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و می توان از این دمنوش برای کنترل و بهبود اضطراب استفاده کرد. (7)

همچنین، در سال 2016، به منظور ارزیابی اثر استفاده طولانی مدت از گل بابونه آلمانی بر کاهش علائم اختلال اضطراب فراگیر (GAD)، مطالعه ای را انجام دادند. در این مطالعه، 179 بیمار مبتلا به GAD، به مدت 38 هفته، سه بار در روز، عصاره بابونه آلمانی به شکل کپسول 500 میلی گرمی را مصرف کردند. حلال های عصاره گیری، اتانول 70 درصد و آب بودند. براساس نتایج، استفاده طولانی مدت از بابونه آلمانی بی خطر بود و علائم GAD متوسط تا شدید را به میزان قابل توجهی کاهش داد. علاوه براین، در بهبود فشار خون و کاهش وزن هم مؤثر بود. (8)

2- بهبود عملکرد دستگاه گوارش

در سال 2014، خاصیت ضداسهال عصاره ی جوشانده‌ی گل های بابونه آلمانی را روی رت ها بررسی کردند. نتایج نشان داد که جوشانده‌ بابونه در برابر اسهال و تجمع مایعات داخل روده به طور قابل توجهی از بدن محافظت می کند و برای درمان و یا مدیریت اختلال های سیستم گوارشی مانند اسهال مؤثر است. (9)

گل های خشک شده بابونه یکی از غنی ترین منابع آپی ژنین هستند. به گفته محققین، آپی ژنین ممکن است مانع پیشرفت و پخش شدن سرطان های گوارشی شود. (10) دمنوش بابونه آپی ژنین بسیار کمی دارد اما حاوی مقدار زیادی آپی ژنین-7-O-گلیکوزید است. (11) گلیکوزیدهای آپی ژنین در دستگاه گوارش می شکنند تا به شکل خود آپی ژنین جذب و پخش شوند. به همین دلیل، دستگاه گوارش نسبت به بافت های سایر نقاط بدن، در معرض غلظت های بالاتری از آپی ژنین است. (10)

اجزای اصلی اسانس روغنی استخراج شده از گل های بابونه آلمانی ترپنوییدهای آلفا-بیزابولول و کامازولن هستند. (11) عصاره بابونه ای که حاوی بیزابولول و کامازولن است، در کاهش علائم سندروم روده تحریک پذیر (IBS) مثل درد شدید شکم، نفخ، تهوع، قوام مدفوع و تغییر عادات روده مؤثر است. (12)

همچنین، آپی ژنین و بیزابولول موجود در اسانس روغنی بابونه باعث تسکین گرفتگی عضلات صاف دستگاه گوارش می شوند. این خاصیت بابونه با داروی پاپاورین (داروی رفع گرفتگی عضلات) قابل مقایسه است. (1)

STW5 فرآورده ای گیاهی تجاری است که حاوی عصاره آبی-اتانولی بابونه آلمانی (غلظت 20 درصد) هم است. (13) براساس مطالعات، STW5 با کاهش ترشح اسید معده و پایین آوردن اسیدیته معده، می تواند از پیشرفت زخم معده جلوگیری کند. (11)

3- تنظیم قند خون

در سال 2008، محققین اثر دمنوش بابونه و اجزای اصلی آن را بر جلوگیری از هایپرگلایسمی (قند خون بالا) و محافظت یا بهبود عوارض دیابت در بیماران مبتلا به دیابت بررسی کردند. اجزای اصلی بابونه عبارتند از: کومارین ها (آمبلی فرون، هرنیارین، اسکولتین، ایزواسکوپولتین)، فلاونوئیدها (آپی ژنین، لوتئولین، کوئرستین) و سزکویی ترپن ها (بیزابولول و فارنسن).

مشاهده شد که دمنوش بابونه و دو ترکیب اسکولتین و کوئرستین بر کاهش قند خون مؤثر هستند. این نتایج به وضوح نشان می دهد که مصرف روزانه دمنوش بابونه همراه با وعده های غذایی می تواند به جلوگیری از پیشرفت هایپرگلایسمی و عوارض دیابت مانند آب مروارید، رتینوپاتی (آسیب به شبکیه چشم)، نوروپاتی (آسیب به اعصاب محیطی) و نفروپاتی (آسیب به کلیه) کمک کند. (14)

همچنین در سال 2008، محققین اثر عصاره اتانولی بخش های هوایی بابونه بر جلوگیری از افزایش قند خون را در رت های مبتلا به دیابت بررسی کردند. رت های دیابتی به مدت 14 روز با دوزهای مختلف عصاره اتانولی بابونه (شامل 20، 50 و 100 میلی گرم بر کیلوگرم) تحت درمان قرار گرفتند. مشاهده شد که درمان با دوزهای مختلف عصاره اتانولی بابونه به میزان قابل توجهی سطح قند خون بعد از غذا را کاهش داد و از سلول های بتا در پانکراس محافظت کرد. (15) سلول های بتای پانکراس، مسئول ترشح هورمون انسولین و کنترل سطح قند خون هستند. (16) 

4- تنظیم چربی خون

در سال 2015، با هدف ارزیابی اثر مصرف دمنوش بابونه بر پروفایل لیپید خون (شامل میزان کلسترول کل، کلسترول بد (LDL)، کلسترول خوب (HDL) و تری گلیسرید خون)، مطالعه ای را انجام دادند. این مطالعه روی زنان و مردان 30 تا 60 ساله و مبتلا به دیابت نوع 2 انجام شد. شرکت کنندگان به مدت 8 هفته، روزی سه مرتبه بلافاصله بعد از وعده های غذایی، دمنوش بابونه (3 گرم در 150 میلی لیتر آب داغ) مصرف کردند. مشاهده شد که دمنوش بابونه کلسترول کل، تری گلیسرید و کلسترول بد (LDL) را به میزان قابل توجهی کاهش داد. میزان کلسترول خوب (HDL) تغییرات قابل توجهی نداشت. بنابراین، نتیجه گرفتند که دمنوش بابونه برای کاهش میزان کلسترول و تری گلیسرید خون مؤثر است. (17)

در سال 2018، در مطالعه ای اثر مصرف عصاره هیدروالکلی بابونه (80 درصد اتانول و 20 درصد آب مقطر) بر میزان کلسترول کل، کلسترول بد (LDL)، کلسترول خوب (HDL) و تری گلیسرید خون و همچنین، بر سختی و گرفتگی عروق خونی به دلیل تجمع رسوبات چربی داخل دیواره رگ ها را روی رت های دارای رژیم غذایی با کلسترول بالا بررسی کردند.

اثر عصاره بابونه بر کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون با داروی لوواستاتین مقایسه شد. عصاره بابونه هم مانند داروی لوواستاتین، از افزایش میزان کلسترول کل، کلسترول بد و تری گلیسرید خون جلوگیری کرد و هیچ علائمی از تجمع رسوبات چربی داخل دیواره رگ ها مشاهده نشد؛ این اثرات بابونه وابسته به دوز بود. (18)    

5- ضد درد

مهم ترین شکایت بیماران بعد از جراحی ارتوپدی «درد شدید و غیرقابل تحمل» است. در سال 2020، اثر دمنوش بابونه بر شدت درد وکنترل درد این بیماران را بررسی کردند. در این مطالعه، بیماران به مدت سه روز، روزی سه مرتبه یک چای کیسه ای حاوی 1 گرم بابونه را در 150 میلی لیتر آب جوش گذاشته و می نوشیدند. مشاهده شد که نوشیدن دمنوش بابونه شدت درد را به میزان قابل توجهی کاهش و کنترل درد بعد از جراحی ارتوپدی را بهبود داد. (19)  

همچنین، در سال 2017، اثر دمنوش بابونه بر التهاب و درد را روی بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید (نوعی بیماری التهابی مفصل) بررسی کردند. بیماران به مدت 42 روز، روزی 6 گرم دمنوش بابونه (2 عدد چای کیسه ای در روز) مصرف کردند. این مطالعه نشان داد که دمنوش بابونه می تواند باعث کاهش التهاب و تسکین درد شود. (20)  

در سال 2015، اثربخشی و ایمنی مصرف موضعی روغن بابونه را برای درمان آرتروز (استئوآرتریت) زانو بررسی کردند. از بیماران خواستند که به مدت 3 هفته، روزی 3 مرتبه از این روغن استفاده کنند؛ آنها می توانستند از استامینوفن هم به عنوان مُسکن استفاده کنند. نتایج نشان داد روغن بابونه نیاز بیماران به داروی مُسکن را به میزان زیادی کاهش داد. (21)

120 ترکیب شیمیایی از جمله ترپنوئیدها، فلاونوئیدها و کومارین‌ ها را در بابونه شناسایی کرده اند. ترکیبات شیمیایی فعال بابونه آلمانی عبارتند از:

ترپنوئیدها: آلفا-بیزابولول، آلفا-بیزابولول اکسید A و B، کامازولن، سزکویی ترپن ها؛

فلاونوئیدها: آپی‌ژنین، لوتئولین، کوئرستین؛

کومارین ها: آمبلی فرون؛

اسپیرواترها: اِن-این دی سیکلواتر؛

سایر ترکیبات: آنتمیک اسید، کولین، تانن، پلی ساکاریدها. (1)  

گل های بابونه آلمانی حاوی 0.24 تا 2 درصد روغن فرار (اسانس روغنی) آبی رنگ هستند. میزان روغن استخراج شده متغیر است و به خاستگاه و سن گل ها بستگی دارد. فارماکوپه اروپا بابونه ای را توصیه می کند که حاوی حداقل 4 میلی لیتر در هر کیلوگرم اسانس روغنی آبی رنگ باشد.

 50 تا 65 درصد از کل محتوای روغن فرار را دو ترکیب اصلی «آلفا-بیزابولول» و «کامازولن» تشکیل می دهند. (5) در مطالعه دیگری مشخص شد که کامازولن حدود 5 درصد و بیزابولول 50 درصد از اسانس روغنی بابونه آلمانی را تشکیل می دهند. (1) کامازولن دلیل رنگ آبی روغن بابونه است؛ این ترکیب در سرگل تازه وجود ندارد و حین تقطیر، از ماتریسین به وجود می آید. (4) کامازولن و بیزابولول بسیار ناپایدار هستند و به صورت تنتور الکلی بهتر حفظ می شوند. (11)

آنالیز پودر گل خشک شده بابونه نشان داد که این پودر حاوی رطوبت، فیبر، خاکستر، درشت مغذی ها مثل پروتئین، چربی و کربوهیدرات و ریزمغذی ها مثل ویتامین C و مواد معدنی (آهن، روی، کلسیم) است. (22)

  • آژانس نظارتی مکمل های دارویی آلمان (کمیسیون E) استفاده از بابونه آلمانی را برای سرفه و برونشیت، تب و سرماخوردگی، التهاب پوست، التهاب دهان و حلق، احتمال ابتلا به عفونت، زخم ها و سوختگی ها تأیید کرده است. (6)
  • از بابونه آلمانی برای بهبود بیماری های التهابی دستگاه گوارش مرتبط با اسپاسم های گوارشی، سوزش یا تحریک غشای مخاطی حلق و دستگاه تنفسی فوقانی استفاده می کنند. (6)
  • بابونه واریته های متعددی دارد اما بابونه آلمانی و بابونه رومی جزء محبوترین ها و از خانواده مرکبان (کاسنیان) هستند. با این حال، بابونه آلمانی را نسبت به بابونه رومی، قوی تر می دانند؛ این نوع بابونه از نظر علمی بیشتر مورد بررسی قرار گرفته و بیشتر هم کشت می شود. (1)
  • وقتی بابونه در معرض تقطیر بخار قرار می گیرد، روغن آن اول آبی بسیار روشن تا سبز تیره است و پس از مدتی، به رنگ زرد تیره در می آید. (11)
  • مطالعه ای نشان داد که مصرف بابونه میزان هورمون تستوسترون خون در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) را کاهش می دهد. (23)
  • دمنوش ها و اسانس های روغنی حاصل از سرگل های تازه یا خشک شده بابونه آلمانی معطر، طعم دهنده و رنگ دهنده هستند. (3)

دوز واحد حدود 3 گرم به شکل دمنوش است. برای تهیه دمنوش، یک فنجان (150 میلی لیتر) آب جوش را روی 3 گرم بابونه بریزید. روزی 3 تا 4 مرتبه، یک فنجان از این دمنوش را به صورت تازه دم بنوشید. (6)    

1 تا 2 ساعت قبل یا بعد از غذا.

به عنوان خواب‌آور و آرامبخش ملایم: یک فنجان دمنوش بابونه، حدود 45 دقیقه قبل از خواب. (24)

برای کاهش قند خون: یک فنجان دمنوش بابونه، بلافاصله بعد از غذا. (25)

مصرف خوراکی: مصرف بابونه آلمانی در مقادیر غذایی احتمالاً بی خطر است. مصرف کوتاه مدت آن به عنوان دارو نیز ایمن به نظر می رسد.

مصرف موضعی: مصرف موضعی بابونه آلمانی ایمن به نظر می رسد. با این وجود، می تواند باعث واکنش های پوستی آلرژیک شود و اگر اطراف چشم از آن استفاده کنید، ممکن است باعث سوزش چشم شود.

بارداری و شیردهی: درحال حاضر، اطلاعات معتبر کافی برای دانستن اینکه آیا مصرف بابونه آلمانی در دوران بارداری یا شیردهی ایمن است یا خیر، در دسترس نیست. بنابراین، محض احتیاط، در این دوران از مصرف بابونه پرهیز کنید.

کودکان: مصرف خوراکی یا موضعی بابونه آلمانی به عنوان دارو برای مدت کوتاه، ایمن به نظر می‌رسد. تحقیقات اولیه نشان می دهند که «مصرف خوراکی محصولات مختلف حاوی بابونه آلمانی تا یک هفته» برای نوزادان و «مصرف موضعی روغن حاوی بابونه آلمانی تا 6 هفته برای کودکان و نوجوانان» بی خطر است.

شرایط حساس به هورمون مانند سرطان‌ سینه، سرطان رحم، سرطان تخمدان، اندومتریوز یا فیبروئیدهای رحم: بابونه آلمانی ممکن است مانند استروژن در بدن عمل کند. اگر شرایطی دارید که در صورت مواجهه با استروژن بدتر می‌شود، از بابونه آلمانی استفاده نکنید.

عمل جراحی: بابونه آلمانی ممکن است با داروی بیهوشی جراحی تداخل ایجاد کند. پس، حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی، مصرف بابونه آلمانی را قطع کنید.

حساسیت به راگوید یا گیاهان مرتبط: افرادی که به گیاهان خانواده کاسنیان یا مرکبان حساسیت دارند، ممکن است به بابونه آلمانی هم واکنش آلرژیک نشان دهند. این گیاهان شامل راگوید، گل‌های داوودی‌، همیشه‌بهار، مینا و ... هستند.(26) یک گزارش موردی نشان می دهد که بابونه ممکن است در بیماران مبتلا به تب یونجه و آسم برونشی ناشی از انواع گرده، واکنش‌های آنافیلاکتیک شدید را تسریع کند.(6)

واکنش های حساسیت زا: به طور کلی، هر فرد ممکن است نسبت به گیاهان و ادویه‌های خاصی حساسیت داشته باشد که این حساسیت باید در درجه اول توسط خود فرد و در درجه دوم توسط پزشک تشخیص داده شود. البته این واکنش‌های آلرژیک عوارض جانبی مزمن یا حاد ایجاد نمی‌کنند و بعد از شناسایی گیاه حساسیت‌زا و قطع مصرف آن‌، عوارض ناشی از آلرژی برطرف خواهد شد. هیچ شرکت یا هیچ محصولی نمی‌تواند از واکنش‌های آلرژیک بدن‌های مختلف از پیش آگاهی داشته باشد. ناسازگاری بدن با یک یا چند گیاه خاص هر چند به ندرت پیش می‌آید اما به هر حال ممکن است مصرف کنندگانی با آن مواجه شوند.


قرص های ضدبارداری (داروهای پیشگیری از بارداری): برخی قرص های ضد بارداری حاوی استروژن هستند. بابونه آلمانی هم ممکن است اثری مشابه استروژن داشته باشد، اما به اندازه استروژن موجود در قرص های ضد بارداری قوی نیست. مصرف بابونه آلمانی همراه با این قرص ها ممکن است اثربخشی آنها را کاهش دهد. برخی از این قرص‌ها عبارتند از: اتینیل استرادیول و لوونورژسترول (تریفاسیل)، اتینیل استرادیول و نوراتیندرون (ارتو-نووم 1.35، ارتو-نووم 7.7.7).

استروژن ها: مقدار زیاد بابونه آلمانی ممکن است اثری مشابه استروژن داشته باشد، اما به اندازه قرص های استروژن قوی نیست. مصرف بابونه آلمانی همراه با قرص‌های استروژن ممکن است اثر این قرص‌ها را کاهش دهد. برخی از این قرص‌ها عبارتند از: استروژن کونژوگه (پرمارین)، اتینیل استرادیول، استرادیول.

داروهای تجزیه شونده با آنزیم کبدی سیتوکروم (P450): برخی از داروها توسط کبد تغییر داده شده و تجزیه می شوند. بابونه آلمانی ممکن است سرعت تجزیه کبدی برخی از این داروها را کاهش دهد. مصرف بابونه آلمانی همراه با برخی از این داروها می‌تواند عوارض جانبی و اثرات آنها را افزایش دهد. اگر چنین دارویی مصرف می کنید، پیش از مصرف بابونه آلمانی با پزشک خود مشورت کنید. برخی از این داروها عبارتند از:

سوبستراهای CYP3A4: لوواستاتین (مواکور)، کتوکونازول (نیزورال)، ایتراکونازول (اسپورانوکس)، فکسوفنادین (آلگرا) و تریازولام (هالسیون).

سوبستراهای CYP1A2: آمی تریپتیلین (الاویل)، هالوپریدول (هالدول)، اُندانسترون (زوفران)، پروپرانولول (ایندرال)، تئوفیلین (تئودور) و وراپامیل (کالان، ایزوپتین).

داروهای آرامبخش (اثرگذار بر سیستم عصبی مرکزی/ بنزودیازپین ها): بابونه آلمانی ممکن است باعث خواب آلودگی و گیجی شود. داروهای آرامبخش هم باعث خواب آلودگی می‌شوند. پس، مصرف بابونه آلمانی همراه با این داروها ممکن است بسیار خواب‌آور باشد. برخی از داروهای اثرگذار بر سیستم عصبی مرکزی عبارتند از: پنتوباربیتال (نمبوتال)، فنوباربیتال (لومینال)، سکوباربیتال (سکونال)، فنتانیل (دوراجسیک، سابلیماز)، مورفین و زولپیدم (آمبین). برخی بنزودیازپین ها عبارتند از آلپرازولام (زاناکس)، کلونازپام (کلونوپین)، دیازپام (والیوم)، لورازپام (آتیوان)، میدازولام (Versed)، تمازپام (رستوریل) و تریازولام (هالچیون).

تاموکسیفن (نولوادکس): هورمون های بدن روی برخی از سرطان ها اثر می گذارند. سرطان های حساس به استروژن، سرطان هایی هستند که تحت تأثیر میزان استروژن قرار می گیرند. از تاموکسیفن برای کمک به درمان و پیشگیری از این نوع سرطان ها استفاده می کنند. به نظر می رسد بابونه آلمانی هم بر میزان استروژن موجود در بدن اثر می گذارد؛ به همین دلیل، ممکن است اثربخشی تاموکسیفن را کاهش دهد. پس، چنانچه تاموکسیفن (نولوادکس) مصرف می‌کنید، از بابونه آلمانی استفاده نکنید.

وارفارین (کومادین): از وارفارین برای کاهش سرعت لخته شدن خون استفاده می‌کنند. بابونه آلمانی ممکن است اثر وارفارین را افزایش دهد. بنابراین، مصرف همزمان بابونه آلمانی و وارفارین ممکن است لخته شدن خون را بسیار آهسته کند و باعث کبودی و خونریزی شود. (26)

از بابونه به عنوان چای یا تونیک (ماده ای نیروبخش) بسیار استفاده می کنند. برای درمان اضطراب، تشنج، هیستری (نوعی اختلال روانی)، کابوس های شبانه، بی خوابی و سایر مشکلات خواب بابونه را به صورت خوراکی مصرف می کنند. یکی از نقش های اصلی بابونه، کمک به درمان اختلالات گوارشی مثل نفخ شکم، سوء هاضمه، اسهال، بی اشتهایی، بیماری‌ حركت‌، تهوع و استفراغ است.

برای درمان کولیک، عفونت مجرای هوایی فوقانی و تب در کودکان و برای تحریک یا افزایش جریان قاعدگی و تقویت رحم زنان نیز از آن استفاده می کنند. (1) در قرن ششم، از بابونه برای درمان کمر درد، نورالژی (درد در مسیر عصب)، روماتیسم، بیماری های پوستی، سردرد و نقرس استفاده می کردند. (6)

1Gardiner, P. (1999). Chamomile (Matricaria recutita, Anthemis nobilis). Retrieved from   https://tratamientocelular.com/papers/cmran.pdf

 

2Singh, O., Khanam, Z., Misra, N., & Srivastava, M.K. (2011). Chamomile (Matricaria chamomilla L.): An overview. Pharmacognosy Reviews, 5(9), 82–95. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3210003/

 

3Gupta, V., Mittal, P., Bansal, P., Khokra, S.L., & Kaushik, D. (2010). Pharmacological Potential of Matricaria recutita-A Review. International Journal of Pharmaceutical Sciences and Drug Research, 2(1), 12-16. Retrieved from   https://www.researchgate.net/publication/266968942_Pharmacological_Potential_of_Matricaria_recutita-A_Review

 

4Tucker, A. O., DeBaggio, T. (2009). The Encyclopedia of Herbs: A Comprehensive Reference to Herbs of Flavor and Fragrance. United States: Timber Press.

 

5Zadeh, J.B., Moradi Kor, N., & Kor, Z. (2014). Chamomile (Matricaria recutita) As a Valuable Medicinal Plant. International journal of Advanced Biological and Biomedical Research, 2(3), 823-829. Retrieved from   https://www.researchgate.net/publication/268803034_Chamomile_Matricaria_recutita_As_a_Valuable_Medicinal_Plant

 

6PDR for herbal medicines. (2000). 2nd ed. Montvale, NJ: Medical Economics Company.

 

7Effendy, E., Sembiring, I.M.B., & Utami, N. (2019). The Effectiveness of Warm Milk and Chamomile Tea on Anxiety Symptomps in the Elderly. International Conference on Natural Resources and Technology, 322-326. Retrieved from https://www.scitepress.org/Papers/2019/85538/85538.pdf

 

8Mao,J.J., Xie, S.X., Keefe, J.R., Soeller, I., Li, Q.S., & Amsterdam, J. (2016). Long-term Chamomile (Matricaria chamomilla L.) treatment for generalized anxiety disorder: A randomized clinical trial. Phytomedicine, 23(14), 17351742. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5646235/

 

9Sebai, H., Jabri, M.A., Souli, A., Rtibi, K., Selmi, S., Tebourbi, O., … Sakly, M. (2014). Antidiarrheal and antioxidant activities of chamomile (Matricaria recutita L.) decoction extract in rats. Journal of Ethnopharmacology, 152, 327–332. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/259917659_Antidiarrheal_and_antioxidant_activities_of_chamomile_Matricaria_recutita_L_decoction_extract_in_rats

 

10Lefort, E.C., & Blay, J. (2013). Apigenin and its impact on gastrointestinal cancers. Molecular Nutrition & Food Research, 57(1), 126-144. Retrieved from https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/mnfr.201200424

 

11Srivastava, J.K., Shankar, E., & Gupta, S. (2010). Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Molecular Medicine Reports, 3(6), 895–901. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/

 

12Agah, S., Taleb, A., Moeini, R., Gorji, N., Nikbakht, H., & Soltani-Kermanshahi, M. (2015). Chamomile efficacy in patients of the irritable bowel syndrome. Der Pharma Chemica, 7(4), 41-45. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/281859945_Chamomile_efficacy_in_patients_of_the_irritable_bowel_syndrome 

 

13Mohamed, S.S., Abdeltawab, N.F., Wadie, W., Ahmed,L.A., Ammar, R.M., Rabini, S., … Khayyal, M.T. (2021). Effect of the standard herbal preparation, STW5, treatment on dysbiosis induced by dextran sodium sulfate in experimental colitis. BMC Complementary Medicine and Therapies, 21, 168. Retrieved from https://link.springer.com/article/10.1186/s12906-021-03337-8

 

14Kato, A., Minoshima, Y., Yamamoto, J., Adachi, I., Watson, A.A., & Nash, A.R.J. (2008). Protective Effects of Dietary Chamomile Tea on Diabetic Complications.

 Journal of Agricultural and Food Chemistry, 56, 8206–8211. Retrieved from http://www.pkdiet.com/pdf/herb/chamomile/chamomile.pdf

 

15Cemek, M., Kağa, S., Şimşek, N., Büyükokuroğlu, M.E., & Konuk, M. (2008). Antihyperglycemic and antioxidative potential of Matricaria chamomilla L. in streptozotocin-induced diabetic rats. Journal of Natural Medicines, 62, 284–293. Retrieved from https://link.springer.com/article/10.1007/s11418-008-0228-1

 

16Beta Cell. ScienceDirect. Retrieved from https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/beta-cell

 

17Rafraf , M., Zemestani, M., Asghari-Jafarabadi, M. (2015). Effectiveness of chamomile tea on glycemic control and serum lipid profile in patients with type 2 diabetes. Journal of Endocrinological Investigation, 38(2), 163-170. Retrieved from https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25194428/

 

18Nargesi, S., Moayeri, A., Ghorbani, A., Seifinejad, Y., Shirzadpour, E., & Amraei, M. (2018). The effects of Matricaria chamomilla L.hydroalcoholic extract on atherosclerotic plaques, antioxidant activity, lipid profile and inflammatory indicators in rats. Biomedical Research and Therapy, 5(10), 2752- 2761. Retrieved from http://www.bmrat.org/index.php/BMRAT/article/view/490

 

19Saidi, R., Heidari, H., Sedehi, M., & Safdarian, B. (2020). Evaluating the effect of Matricaria chamomilla and Melissa officinalis on pain intensity and satisfaction with pain management in patients after orthopedic surgery. Journal of Herbmed Pharmacology, 9(4), 339-345. Retrieved from https://pdfs.semanticscholar.org/d715/14dbf5b5bd2fa527e3a89506747dc7b94069.pdf

 

20Pirouzpanah, S., Mahboob, S., Sanayei, M., Hajaliloo, M., Safaeiyan, A. (2017). The effect of chamomile tea consumption on inflammation among rheumatoid arthritis patients: randomized clinical trial. Supplement: Nutraceutical and Medicinal Plants, 19(1-S), 27-33.  Retrieved from https://www.mattioli1885journals.com/index.php/progressinnutrition/article/view/5171

 

21Shoara, R., Hashempur, M.H., Ashraf, A., & Salehi, A. (2015). Efficacy and safety of topical Matricaria chamomilla L. (Chamomile) oil for knee osteoarthritis: A randomized; controlled clinical trial. Complementary Therapies in Clinical Practice, 21(3). Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/278050949_Efficacy_and_safety_of_topical_Matricaria_chamomilla_L_Chamomile_oil_for_knee_osteoarthritis_A_randomized_controlled_clinical_trial

 

22Chauhan, E.S., & Aishwarya, J. (2018). Nutraceutical Analysis of Marticaria recutita (Chamomile) Dried Leaves and Flower Powder and Comparison between Them. International Journal of Phytomedicine, 10(2), 111-114. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/326680761_Nutraceutical_Analysis_of_Marticaria_recutita_Chamomile_Dried_Leaves_and_Flower_Powder_and_Comparison_between_Them

 

23Heidary, M., Yazdanpanahi, Z., Dabbaghmanesh, M.H., Parsanezhad, M.E., Emamghoreishi, M.,  & Akbarzadeh, M. (2018). Effect of chamomile capsule on lipid‑ and hormonal‑related parameters among women of reproductive age with polycystic ovary syndrome. Journal of Research in Medical Sciences, Retrieved from https://iranjournals.nlai.ir/bitstream/handle/123456789/776636/BB8902E45C5EE91AD8F1889BDE538816.pdf?sequence=-1&isAllowed=y

 

24Burch, K. (2020, Jun 30). Yes, chamomile tea does make you sleepy — here's how it can help you fall asleep. INSIDER. Retrieved from https://www.insider.com/does-chamomile-tea-make-you-sleepy

 

25Shubrook, N. Top 4 health benefits of chamomile tea. BBC goodfood. Retrieved from https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-chamomile-tea

 

26German Chamomile. WebMD.Retrieved from https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-951/german-chamomile

هشتگ :محصولات مرتبط