شناسنامه گیاهان > گالگا

نام تجاری گیاه:

 GalegaGoat's Rue, 

نام علمی گیاه:

.LGalega officinalis 

تاریخچه:

شیرین‌بیان‌سا معروف به گالگا متعلق به خانواده باقلاییان است. (1) این گیاه به طور خود رو در سراسر اروپا و آسیا می‌روید (2) و در مناطق گرم و مرطوب رشد بهتری دارد. (3) نام مربوط به جنس گیاه (Galega) از کلمه یونانی (gala) به معنی «شیر» گرفته شده و به کاربرد رایج این گیاه در زمان‌های گذشته به عنوان علوفه دام به منظور افزایش تولید شیر گاوها اشاره دارد. (4) گالگا بویی ندارد اما اگر برگ‌های آن کوبیده و له شوند در نتیجه آن بوی نامطبوعی از خود متصاعد می‌کند که احتمالاً به این دلیل Goat's Rue نامگذاری شده است.

 برگ‌هایی که در شروع فصل ‌گل‌دهی جمع‌آوری و خشک شده‌اند و همچنین سرشاخه‌های گلدار، بخش‌های دارویی این گیاه هستند. (2)

گالگا گیاهی چندساله و علفی است (1) که تا ارتفاع 1 متر رشد می‌کند. ساقه‌های این درختچه‌ مستقیم، منشعب و توخالی هستند. گل‌های کوچک آن به طول 1 سانتی‌متر، به رنگ سفید متمایل به آبی، (2) بنفش و گاهاً صورتی و به شکل گل آذین‌های خوشه‌ای هستند. (5)

میوه گالگا گرد و غلاف‌دار و حاوی تعداد زیادی دانه است. برگ‌ها، شانه‌ای فرد (یعنی رگبرگ اصلی منتهی به برگچه‌ای منفرد می‌شود) و بیضوی تا سرنیزه‌ای شکل هستند. سطح رویی برگ‌ها سبز پررنگ و سطح زیرین آنها روشن‌تر است. (2) برگ‌ گالگا تلخ مزه و گس است. (4)

خصوصیات محصول

1- تنظیم قند خون

از قسمت‌های هوایی گالگا برای کنترل مراحل اولیه بیماری دیابت نوع 2 یا به عنوان بخشی از درمان تکمیلی این بیماری استفاده می‌شود. (6) براساس تحقیقات مختلف، آلکالوئیدهای گوانیدین (شامل گالژین) و ترکیبات غیرآلکالوئیدی (شامل فلاونوئیدها، هیدروکسی سینامیک اسیدها، فیتواسترول‌ها و ...) موجود در گیاه گالگا هر دو باعث کاهش قند خون می‌شوند. (1) 

تأثیرگالگا بر کاهش قند خون می‌تواند به دلیل افزایش ترشح انسولین از سلول‌های بتا پانکراس، مهار جذب گلوکز در روده، تحریک گلیکوژنز در کبد (ذخیره‌سازی گلوکز اضافی به شکل گلیکوژن در کبد برای استفاده‌های بعدی بدن) یا افزایش مصرف گلوکز توسط بدن باشد. (7)

علاوه بر عملکرد کاهش قند خون، گیاه گالگا ممکن است از توسعه و پیشرفت عوارض دیابت هم جلوگیری کند. مثلاً:

- با بهبود اختلال عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌تواند به کاهش بروز عفونت‌های مرتبط با بیماری دیابت کمک کند. (8)

- آلکالوئیدهای گیاه گالگا بر کاهش مقدار کلسترول کل، تری‌گلیسیرید و کلسترول بد (LDL) و افزایش مقدارکلسترول خوب (HDL) خون و همچنین کاهش مقدار آنزیم‌های کبدیAST، ALT و ALP خون در افراد دیابتی مؤثر هستند. (7)

- با بهبود حساسیت بافت به انسولین و کاهش میزان اوره و کراتینین خون می‌تواند به جلوگیری از آسیب‌های کلیوی در افراد دیابتی کمک ‌کند. (9)

- متیل ‌گلیوکسال، ترکیبی است که غلظت آن در خون افراد دیابتی به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. افزایش میزان متیل ‌گلیوکسال در خون منجر به عوارض عروقی بیماری دیابت می‌شود. (10) عوارض عروقی دیابت عبارتند از رتینوپاتی (بیماری شبکیه چشم)، نفروپاتی (بیماری کلیوی)، نروپاتی (نوعی آسیب به سیستم عصبی)؛ بیماری ایسکمیک قلب، بیماری عروقی محیطی و بیماری عروق مغزی. (11) گوانیدین‌ها (شامل گالژین و هیدروکسی گالژین) و پلی‌فنول‌های موجود در گیاه گالگا دارای فعالیت آنتی اکسیدانی هستند و همچنین می‌توانند غلظت متیل‌گلیوکسال خون را کاهش‌ دهند که هر دوی این ویژگی نقش مهمی در جلوگیری و به تأخیر انداختن عوارض عروقی دیابت دارند. (6)

- در طول بیماری دیابت، تعادل بین به‌وجود‌آمدن رادیکال‌های آزاد و حذف آنها از بدن مختل می‌شود، در نتیجه رادیکال‌های آزاد در بدن افزایش می‌یابند و باعث استرس اکسیداتیو (عدم‌تعادل بین رادیکال‌های آزاد و آنتی اکسیدان‌ها در بدن) و در نتیجه آسیب رسیدن به سلول‌های بدن می‌شود. گیاه گالگا به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی‌اش می‌تواند آسیب‌ اکسیداتیو در بیضه‌ها و پارامترهای اسپرم که در اثر بیماری دیابت اتفاق می‌افتد، را بهبود دهد. (12)

جالب است بدانید داروی متفورمین هم که اولین انتخاب برای درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 می‌باشد، از ترکیب گالژین موجود در این گیاه نشأت گرفته است. (13)

2- افزایش شیر مادر

در سال 2016، در مطالعه‌ای اثر عصاره آبی قسمت‌های هوایی گالگا بر رشد غدد پستانی و میزان تولید شیر در خرگوش‌ها بررسی شد. نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف خوراکی عصاره آبی قسمت‌های هوایی گالگا می‌تواند باعث بهبود رشد غدد شیری و افزایش تولید شیر ‌شود. (14)

همچنین در سال 2017، در مطالعه‌ای بر روی یک مکمل شیرافزار حاوی گالگا مشاهده شد که این مکمل غذایی در حمایت از مادران شیرده و افزایش تولید شیر طی دوران شیردهی نقش دارد. (15)

3- تسریع کاهش وزن

در مطالعه‌ای، اثر گالگا بر کاهش وزن در موش‌های با وزن طبیعی و همچنین موش‌هایی که ژنتیکی چاق بودند، بررسی شد. برای این منظور، قسمت‌های هوایی گیاه گالگا در طول مدت زمان گلدهی که گالژین آنها در بالاترین حد بود جمع‌آوری و خشک شد. گیاه ابتدا به پودر بسیار ریز آسیاب شد سپس در مقادیر 1.25، 2.5، 6.25 یا 10 درصد (وزنی / وزنی) در رژیم غذایی موش‌ها گنجانده شد. طبق نتایج، گیاه گالگا باعث کاهش وزن و کاهش چربی بدن ازجمله چربی شکمی در هر دو گروه حیوانات شد. اثر کاهش‌دهنده وزن آن وابسته به دوز بود (یعنی هر چه مقدار گالگا در رژیم غذایی بیشتر، میزان کاهش وزن هم بیشتر بود). (16) به گفته محققین گالژین موجود در گالگا باعث کاهش وزن می‌شود. (17)

4- ضدانعقاد خون

در مطالعه‌ای اثر عصاره آبی گالگا بر مهار تجمع پلاکت‌ها و انعقاد خون در نمونه‌های خون انسان مورد آزمایش قرار گرفت. در این مطالعه، قسمت‌های هوایی گیاه گالگا در مرحله گلدهی جمع‌آوری و سپس در آب خیسانده شدند تا عصاره آبی بدست آید. مشاهده شد که عصاره آبی گالگا در حضور عواملی که باعث تجمع پلاکت خون می‌شوند (شامل اپی نفرین، ترومبین و کلاژن)، تجمع پلاکت‌ها را متوقف می‌کند. (18) طبق نتایج دو مطالعه در سال‌های 2002 و 2003، این خاصیت گالگا می‌تواند به جزء پروتئینی موجود در آن مربوط باشد. (19 و 20)

5- تنظیم فشار خون

در سال 2021، در مطالعه‌ای اثر ضد فشار خون گالژین در موش‌های مبتلا به فشار خون بالا مورد بررسی قرار گرفت. محققین نشان دادند که گالژین در کاهش فشار خون موثر است؛ شروع اثرگذاری گالژین بر کاهش فشار خون سریع اتفاق افتاد و طول مدت این اثرات وابسته به دوز مصرفی بود (یعنی در دوزهای بالاتر اثر ضد فشار خون آن بیشتر طول کشید). نتایج این مطالعه اشاره بر این موضوع دارند که گالژین ماده موثره‌ای است که می‌توان از آن برای طراحی داروهای جدید کاهش‌دهنده فشار خون استفاده کرد. (21)

6- افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی

به گفته محققین، تمام اثرات درمانی گالگا به‌واسطه ترکیبات آنتی اکسیدانی آن می‌باشند و خواص آنتی اکسیدانی می‌تواند به این گیاه قدرت درمانی ویژه و ارزشمندی را بدهد؛ در نتیجه ممکن است برای درمان انواع مختلف بیماری‌ها مفید باشد. (22) 

براساس نتایج مطالعه‌ای در سال 2020، گیاه گالگا و دمنوش آن سرشار از پلی‌فنول‌ها، آلکالوئیدهای کینازولین و مشتقات گوانیدین هستند. ساپونین‌ها، ترپن‌ها، استروئیدها و تانن‌ها هم در این گیاه وجود دارند.

- پلی‌فنول‌ها که عبارتند از:

فلاونوئیدها (عمدتاً روتین) و هیدروکسی سینامیک اسیدها (عمدتاً ایزومرهای مونو فرولوئیل هگزاریک اسید).

- آلکالوئیدهای کینازولین: ترکیبات عمده آن عبارتند از واسیسین (پگانین) و هیدروکسی ‌واسیسین (واسیسینول).

- مشتقات گوانیدین: ترکیبات عمده آن عبارتند از گالژین و هیدروکسی گالژین. (6)

در مطالعه‌ای بر روی ارزش تغذیه‌ای گیاه گالگا، مشخص شد که پالمیتیک اسید (اسید چرب اشباع)، لینولئیک اسید (اسید چرب چند غیراشباع امگا 6) و آلفا - لینولنیک اسید (اسید چرب چند غیراشباع امگا 3)، اسیدهای چرب عمده در تمام قسمت‌های گیاه هستند و 82 تا 85 درصد از اسیدهای چرب گیاه را تشکیل می‌دهند. همچنین نسبت اسیدهای چرب امگا 6 به امگا 3 در تمام مراحل رشد گیاه ثابت و برابر با 0.13 است. آنالیز ترکیبات اسید آمینه گالگا، وجود 9 اسید آمینه ضروری (شامل لوسین، لیزین، والین،  فنیل آلانین، ایزولوسین، آرژینین، ترئونین، هیستیدین، متیونین) و اسیدهای آمینه غیرضروری (شامل آسپارتیک اسید، گلوتامیک اسید، آلانین، گلیسین، پرولین، تیروزین، سرین) را هم تأیید کرده است. (23)

- گالژین در بخش‌های هوایی گیاه گالگا وجود دارد. (16) اما غلظت آن در قسمت‌های مختلف گیاه متفاوت است. اندام‌های زایشی بیشترین میزان گالژین (7 میلی‌گرم به ازای هر گرم) را دارند. پس از آن، برگ (4 میلی‌گرم به ازای هر گرم) و درنهایت ساقه (1 میلی‌گرم به ازای هر گرم) می‌باشد. (24)

- گیاه گالگا در طول فصل گلدهی حاوی بیشترین مقدار گالژین است. (16)

- اگرچه گالژین برای استفاده بالینی بسیار سمّی است، اما کشف آن منجر به پیدایش داروی متفورمین شد که در چهار دهه اخیر برای درمان دیابت استفاده می‌شود. (16)

- در فرمولاسیون داروهای گیاهی ضددیابت در کشورهای روسیه و اوکراین پنج گونه گیاهی از جمله گالگا بیشترین درصد ترکیب‌ها را تشکیل می‌دهند. (25)

دوز درمانی گیاه گالگا برای انسان، روزانه 4 گرم توصیه شده است.

* این مقدار گالگا حاوی 32 میلی‌گرم گوانیدین است که نسبت به دوزهای معمول داروی متفورمین که روزانه تا 3000 میلی‌گرم برای درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می‌شود، بی‌خطر به‌نظر می‌رسد. (6)

به طور کلی، 1 تا 2 ساعت قبل یا بعد از غذا.

برای کاهش قند خون: یک فنجان دمنوش گالگا، بلافاصله بعد از غذا.

برای شیردهی (افزایش شیر مادر): 2 بار در روز، ترجیحاً صبح و اوایل بعد از ظهر.

بارداری: درحال حاضر، اطلاعات معتبر کافی برای دانستن اینکه آیا مصرف گالگا در دوران بارداری ایمن است یا خیر، در دسترس نیست. بنابراین، محض احتیاط، در این دوران از مصرف گالگا پرهیز کنید. (26)

شیردهی: گالگا به "شیرافزا" معروف است. اگرچه برخی مطالعات هم اثبات کردند که گالگا باعث افزایش شیر مادر می‌شود؛ اما اطلاعات معتبر درباره ایمنی مصرف گالگا در دوران شیردهی ضد و نقیض است: (27)

- به عقیده برخی، مادران شیرده نباید از گیاه گالگا تازه استفاده کنند. با این حال، استفاده از دمنوش برگ‌های خشک شده آن «به‌طور کلی ایمن» در نظر گرفته می‌شود. (28)

- از طرفی دیگر، براساس دو گزارش موردی، نوشیدن روزانه بیش از 2 لیتر از دمنوش ترکیبی حاوی شیرین بیان، رازیانه، انیسون و گالگا به‌منظور تحریک جریان شیر مادر، باعث بی‌قراری، استفراغ، ضعف و کمبود وزن در دو نوزاد شیرخوار (با سن کمتر از یک ماه) شده است. با این حال، هر دو نوزاد در 6 ماهگی از لحاظ سلامتی وضعیت خوبی داشتند. نویسندگان این گزارش‌ها، این علائم نوزادان را به وجود آنتول در دمنوش نسبت دادند؛ آنتول در رازیانه و انیسون وجود دارد و گالگا فاقد آنتول است. (27)

بنابراین، توصیه می‌شود که در دوران شیردهی از نوشیدن مقادیر زیاد دمنوش گالگا پرهیز کنید و پیش از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

اختلالات خونریزی: گالگا ممکن است سرعت لخته شدن خون را کاهش و خطر خونریزی و کبودی را افزایش دهد. فرض بر این است که گالگا ممکن است باعث بدتر شدن اختلالات خونریزی شود.  

دیابت: گالگا ممکن است باعث کاهش قند خون در برخی افراد شود. اگر مبتلا به دیابت هستید و گالگا هم مصرف می‌کنید قند خونتان را با دقت و در فواصل نزدیک کنترل کنید.

جراحی: گالکا ممکن است بر میزان قند خون اثر بگذارد. بنابراین، ممکن است با کنترل قند خون حین و بعد از جراحی تداخل ایجاد کند. حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی از مصرف گالگا خودداری کنید. (26)

حساسیت به گیاهان خانواده باقلاییان (Fabaceae): افرادی که به سایر گیاهان خانواده باقلاییان ازجمله لوبیای سویا، بادام زمینی، نخود سبز، یونجه و شنبلیله آلرژی دارند، ممکن است به گالگا هم آلرژی داشته باشند. (28)

واکنش های حساسیت زا: به طور کلی، هر فرد ممکن است نسبت به گیاهان و ادویه‌های خاصی حساسیت داشته باشد که این حساسیت باید در درجه اول توسط خود فرد و در درجه دوم توسط پزشک تشخیص داده شود. البته این واکنش‌های آلرژیک عوارض جانبی مزمن یا حاد ایجاد نمی‌کنند و بعد از شناسایی گیاه حساسیت‌زا و قطع مصرف آن‌، عوارض ناشی از آلرژی برطرف خواهد شد.

هیچ شرکت یا هیچ محصولی نمی‌تواند از واکنش‌های آلرژیک بدن‌های مختلف از پیش آگاهی داشته باشد. ناسازگاری بدن با یک یا چند گیاه خاص هر چند به ندرت پیش می‌آید اما به هر حال ممکن است مصرف کنندگانی با آن مواجه شوند.

داروهای دیابت: گالگا ممکن است قند خون را کاهش دهد. از داروهای دیابت هم برای کاهش قند خون استفاده می‌کنند. بنابراین، مصرف گالگا همراه با داروهای دیابت ممکن است باعث افت شدید قند خون شود. قند خونتان را در فواصل نزدیک کنترل کنید. ممکن است لازم شود دوز داروهای دیابت خود را تغییر دهید. برخی داروهای دیابت عبارتند از: گلیمپراید (آماریل)، گلیبوراید (دیابتا، گلینازPresTab ، میکروناز)، انسولین، پیوگلیتازون (اکتوز)، روزیگلیتازون (آواندیا)، کلرپروپامید (دیابینیز)، گلیپیزاید (گلوکُترول) و تولبوتامید (اریناز).

داروهایی که سرعت لخته شدن خون را کاهش می‌دهند (داروهای ضدانعقاد / ضد پلاکت): گالگا ممکن است سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد. پس، مصرف همزمان آن با داروهایی که آنها هم لخته شدن خون را آهسته میکنند، ممکن است اثر این داروها را تقویت کند و احتمال کبودی و خونریزی را افزایش دهد. برخی از این داروها عبارتند از: آسپرین، کلوپیدوگرل (پلاویکس)، دیکلوفناک (ولتارن، کاتافلام و (...، ایبوپروفن (ادویل، موترین و ...)، ناپروکسن (آناپروکس، ناپروسین و ...)، دالتپارین (فراگمین)، انوکساپارین (لوونوکس)، هپارین، وارفارین (کومادین)، تیکلوپیدین (تیکلید). (26)

در طب سنتی، از قسمت‌های هوایی گالگا برای درمان بیماری‌های التهابی، (29) سل، تب‌های بدخیم، صرع، عفونت‌های انگلی و بیماری‌های عفونی مختلف، دیابت نوع 2 و همچنین به عنوان یک ماده شیرافزا در زنان شیرده استفاده می‌شود. (6)

1Barchuk, O.Z., Lysiuk, R.M., Denys, A.I., Zaliska, O.M., Smalyuh, O.G. & Nester, M.I. (2017). Experimental study of goat's rue (Galega Officinalis L.) herb and its liquid extracts. The Pharma Innovation Journal, 6(11), 393-397. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/321168035_Experimental_study_of_goat's_rue_Galega_Officinalis_L_herb_and_its_liquid_extracts

 

2PDR for herbal medicines. (2000). 2nd ed. Montvale, NJ: Medical Economics Company

 

3Azimi, M., Ahmadi Golsefidi, M., Varasteh Moradi, A., Ebadi, M., & and Zafar Mehrabian, R. (2021). Separation and purification of galegine using column chromatography followed by molecularly imprinted polymer technique. Journal of Medicinal Plants and By-products, 2, 149-160. Retrieved from https://jmpb.areeo.ac.ir/article_122723_b191c56151544b67ad2e836e989715d1.pdf

 

4Strauch, B. (2001, Apr 1). Herb to Know: Goat’s Rue. MOTHER EARTH living. Retrieved from https://www.motherearthliving.com/gardening/plant-profile/AN-HERB-TO-KNOW-48/

 

5Crampton, L. (2022, FEB 22). Goat’s rue plant, metformin, and medication action in the body. Owlcation. Retrieved from https://owlcation.com/stem/Goats-Rue-and-Metformin-Plant-Facts-and-Medication-Action

 

6Bednarska, K., Ku´s, P., & Fecka, I. (2020). Investigation of the phytochemical composition, antioxidant activity, and methylglyoxal trapping effect of Galega officinalis L. herb in vitro. Molecules, 25(24), 5810. Retrieved from https://www.mdpi.com/1420-3049/25/24/5810/htm

 

7Luka, C.D., Adoga1, G.I., & Istifanus, G. (2017). Phytochemical studies of different fractions of Galega officinalis extract and their effects on some biochemical parameters in alloxan-induced diabetic rats. European Journal of Medicinal Plants, 19(1), 1-10. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/https://www.researchgate.net/publication/316924946

 

8Nagalievska, M., Sabadashka, M., Hachkova, H., & Sybirna, N. (2018). Galega officinalis extract regulate the diabetes mellitus related violations of proliferation, functions and apoptosis of leukocytes. BMC Complementary and Alternative Medicine, 18, 4. Retrieved from https://d-nb.info/1153338521/34

 

9Abtahi-Evari, S.H., Shokoohi, M., Abbasi, A., Rajabzade, A., Shoorei, H., & Kalarestaghi, H. (2017). Protective effect of Galega officinalis extract on streptozotocin-induced kidney damage and biochemical factor in diabetic rats. Crescent Journal of Medical and Biological Sciences, 4(3), 108–114. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/318773339_Protective_Effect_of_Galega_officinalis_Extract_on_Streptozotocin-Induced_Kidney_Damage_and_Biochemical_Factor_in_Diabetic_Rats

 

10Mukohda, M., Okada, M., Hara, Y., & Yamawaki, H. (2012). Exploring mechanisms of diabetes-related macrovascular complications: role of methylglyoxal, a metabolite of glucose on regulation of vascular contractility. Journal of Pharmacological Sciences, 118(3), 303-310. Retrieved from https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1347861319305535

 

11Cade, W.T. (2008). Diabetes-related microvascular and macrovascular diseases in the physical therapy setting. Physical Therapy, 88(11), 1322–1335. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2579903/#:~:text=Diabetes%20is%20a%20disease%20that,organ%20and%20tissue%20damage%20in

 

12Shokri, F., Shokoohi, M., Niazkar, H.R., Roudi Rasht Abadi, A., Kalarestaghi, H., & Ahin, M. (2019). Investigation the Spermatogenesis and testis structure in diabetic rats after treatment with Galega officinalis extract. Crescent Journal of Medical and Biological Sciences, 6(1), 31–36. Retrieved from http://www.cjmb.org/uploads/pdf/pdf_CJMB_327.pdf

 

13Galega officinalis. ScienceDirect. Retrieved from https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/galega-officinalis

 

14Hamed, R.S. (2016). Effect of aqueous extracts of Galega officinalis and Asparagus racemosus supplementation on development of mammary gland, milk yield and its impact on the productivity of rabbit does. Egyptian Poultry Science, 36(IV), 985-1004. Retrieved from https://journals.ekb.eg/article_168817_b0b255580631d3be93d4dabe64c9a814.pdf

 

15Salatino, S., Giacomelli, L., Carnevali, I., & Giacomelli, E.  (2017). The role of natural galactagogues during breast feeding: focus on a Galega officinalis based food supplement. Minerva Pediatrica, 69(6), 531-537. Retrieved from https://www.minervamedica.it/en/journals/minerva-pediatrics/article.php?cod=R15Y2017N06A0531

  

16Palit, P., Furman, B.L., & Gray, A.I. (1999). Novel Weight-Reducing Activity of Galega officinalis in Mice. Journal of Pharmacy and Pharmacology, 51(11), 1313-1319. Retrieved from https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1211/0022357991776895

 

17Mooney, M.H., Fogarty, S., Stevenson, C., Gallagher, A.M., Palit, P., Hawley, S.A. … Furman, B.L. (2008). Mechanisms underlying the metabolic actions of galegine that contribute to weight loss in mice. British Journal of Pharmacology, 153(8), 1669–1677. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2438274/

 

18Atanasov, A.T. (1994). Effect of the water extract of Galega officinalis L. on human platelet aggregation in vitro. Phytotherapy Research, 8(5), 314-316. Retrieved from https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.2650080514

 

19Atanasov, A.T., Tchorbanov, B., Tzokeva, Z.H., & Spasov, V. (2003). Isolation of a Galega officinalis L. fraction and a tentative evaluation of the chemical structure of biologically active substances, inhibiting platelet aggregation. Bulgarian Journal of Veterinary Medicine, 6(4), 203-208. Retrieved from http://www.uni-sz.bg/bjvm/vol6-no4-01.pdf

 

20Atanasov, A.T., Chorbanov, B.P., & Dimitrov, B.D. (2002). Anti-aggregation activity of crude water extract of Galega officinalis L. fractionated on Sephadex G-25 and Sepharose 4B. Folia Medica, 44(1-2), 45-49. Retrieved from https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12422627/

 

21Wang, W., & Zhang, X. (2021). Antihypertensive Effect of Galegine from Biebersteinia heterostemon in Rats. Molecules, 26(16), 4830. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8398230/

 

22Khodadadi, S. (2016). Administration of Galega officinalis in experimental and clinical investigations; a narrative review. ‪Ann Res Antioxidants, 1(1), e03. Retrieved from https://www.academia.edu/33018132/Administration_of_Galega_officinalis_in_experimental_and_clinical_investigations_a_narrative_review

 

23Peiretti, P.G. & Gai, F. (2006). Chemical composition, nutritive value, fatty acid and amino acid contents of Galega officinalis L. during its growth stage and in regrowth. Animal Feed Science and Technology, 130(3–4), 257-267. Retrieved from https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0377840106000174

 

24Oldham, M., Ransom, C., Ralphs, M., & Gardner, D. (2011). Galegine content in goatsrue (Galega officinalis) varies by plant part and phenological growth stage. Weed Science, 59(3), 349-352. Retrieved from https://www.cambridge.org/core/journals/weed-science/article/abs/galegine-content-in-goatsrue-galega-officinalis-varies-by-plant-part-and-phenological-growth-stage/3DFC342FF94E52436DF2F0F208399450

 

25‌نجف‌پور‌نوائی‌، م. و سفید‌کن، ف. (1399). گیاهان ‌د‌ارویی ‌و‌ د‌اروهای‌ گیاهی‌ ضد‌د‌یابت د‌ر ‌ایران. طبیعت ایران، 5(4)، 20-7. قابل دسترس از:

https://irannature.areeo.ac.ir/article_122529_8b4e3b8b5e1cbe5f84d8720135187f9e.pdf

 

26GOAT'S RUE. RxList. Retrieved from https://www.rxlist.com/goats_rue/supplements.htm

 

27Drugs and Lactation Database (LactMed) [Internet]. Bethesda (MD): National Library of Medicine (US); 2006-. Goat's Rue. [Updated 2021 Feb 15]. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501817/

 

28Murray, D. (2020, November 24). Using Goat's Rue to Increase Your Milk Supply. Verywell  family. Retrieved from https://www.verywellfamily.com/goats-rue-and-increasing-the-supply-of-breast-milk-431841

 

29Karakas, F.P., Turker, A.U., Karakas, A., & Mshvildadze, V. (2016). Cytotoxic, anti-inflammatory and antioxidant activities of four different extracts of Galega officinalis L (Goat’s rue). Tropical Journal of Pharmaceutical Research, 15(4), 751-757. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/303138365_Cytotoxic_anti-inflammatory_and_antioxidant_activities_of_four_different_extracts_of_Galega_officinalis_L_Goat's_rue

هشتگ :محصولات مرتبط