شناسنامه گیاهان > بومادران

نام تجاری گیاه:

  Common Yarrow, MilfoilYarrow,

نام علمی گیاه:

.L  Achillea millefolium

تاریخچه:

بومادران، معروف به بومادران هزار برگ، گیاهی چندساله، علفی و گل‌دهنده از خانواده کاسنیان است. (1) بومادران یکی از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی شناخته شده است که توسط انسان مورد استفاده قرار گرفته است؛ قدیمی‌ترین متون باقی‌مانده که در آن استفاده از این گیاه در طب سنتی اروپایی ثبت شده، مربوط به پیلینی بزرگ و دیوسکوریدس (هر دو در طول قرن اول بعد از میلاد مسیح) می‌باشند. (2)

واژه «Achillea» به قهرمان یونانی -آشیل- اشاره دارد؛ اعتقاد براین است که آشیل برای درمان زخم‌های سربازان این گیاه را همراه خود داشت؛ واژه «millefolium» به معنای هزار برگ، به برگ‌های چندشانه‌ای آن اشاره دارد. (3)

بومادران در اروپا، آمریکای شمالی، مناطق شمالی آسیا و مناطق جنوبی استرالیا یافت می‌شود. (1) این گیاه که در آفتاب کامل بهترین رشد را دارد و گل می‌دهد، (1 و 4) اغلب در علفزارها، حاشیه جاده‌ها، همچنین روی دامنه‌های خشک و آفتابگیر یافت می‌شود. (1)

بومادران دارای یک یا چند ساقه برافراشته و عمودی به ارتفاع 0.2 تا 1 متر است. برگ‌ها به طور یکنواخت در طول ساقه توزیع می‌شوند و برگ‌های نزدیک به میانه و پایین ساقه بزرگتر از بقیه برگ‌ها هستند. میزان کُرکی بودن برگ‌ها متفاوت است. برگ‌ها به طول 5 تا20 سانتی‌متر، دو شانه‌ای یا سه شانه‌ای، تقریباً پرمانند و به شکل مارپیچی بر روی ساقه آرایش یافته‌اند. (1) عموماً گل‌های گونه millefolium نسبتاً سفید تا سفید مایل به زرد می‌باشند (5) اما در مناطق کوهستانی گل‌های صورتی یا ارغوانی کم‌رنگ متداول هستند. (1) گل‌های بومادران دارای گلبرگ‌های سفید و پنج‌تایی و پرچم‌های زرد رنگ هستند و به شکل چتری روی یک ساقه بلند مستقیم در کنار هم به صورت خوشه‌ای قرار گرفته‌اند. (6) غده‌هایی که روغن فرّار گیاه از آن ترشح می‌شوند بر روی ساقه، برگ‌ها و گلبرگ‌ها وجود دارند، (3) تمام قسمت‌های گیاه معطر است و بویی شبیه به بوی بابونه و کاج دارد. (6) گیاه بومادران در طول گلدهی، زمانی که 80 درصد از گل‌ها باز شدند، برداشت می‌شود (4) و گل‌ها، برگ‌ها و ساقه‌های آن برای اهداف دارویی استفاده می‌شوند. (1)

خصوصیات محصول

1- تنظیم فشار خون   

در سال 2005، اثر غلظت‌های مختلف جوشانده بومادران بر سیستم قلبی - عروقي در موش‌ها بررسی شد. محققین دریافتند که مصرف جوشانده بومادران فشار خون شرياني را کاهش داد. اين نتايج نشان می‌دهند که جوشانده بومادران اثرات کاهش‌دهنده فشار خون در موش‌ها دارد. با توجه به اثر غیرقابل‌توجه جوشانده بر ضربان قلب، اثر کاهش‌دهنده فشار خون آن احتمالاً به‌دلیل کاهش مقاومت عروق محيطي مي‌باشد. (7)

عصاره هیدروالکلی بومادران هم از طریق دو مکانیسم زیر می‌تواند باعث کاهش فشار خون ‌شود:

 1) احتمالاً به دلیل داشتن فیتوکمیکال‌هایی مانند آلکالوییدها، کومارین‌ها، ساپونین‌ها، استرول‌ها، تانن‌ها و ترپن‌ها. (8)

2) مشابه هیدروکلروتیازید (نوعی داروی ادرارآور)، می‌‎تواند باعث افزایش حجم ادرار و دفع یون‌های سدیم و پتاسیم ‌شود. (9) مواد ادرارآور (دیوریتیک‌ها) باعث افزایش میزان جریان ادرار و افزایش دفع سدیم ادراری از بدن می‌شوند، بنابراین در درمان بسیاری از اختلال‌ها مانند فشار خون بالا و اختلال‌های قلبی - عروقی استفاده می‌شوند. (10)

2- تنظیم قند خون

در سال 2018، خواص کاهش‌دهنده قند خون مربوط به عصاره آبی بومادران در موش‌های دیابتی مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این مطالعه نشان داد که درمان روزانه موش‌های دیابتی با تمامی دوزهای مختلف عصاره آبی بومادران (10، 30، 90 و 270 میلی‌گرم بر کیلوگرم)، خصوصاً دوزهای 90 و 270 میلی‌گرم بر کیلوگرم، به میزان قابل توجهی قند خون را کاهش داد. در نتیجه، محققین عصاره آبی بومادران را به عنوان یک مکمل ضد دیابت پیشنهاد کردند. (11)

همچنین براساس مطالعه‌ای در سال 2020 روی موش‌های دیابتی، مصرف عصاره هیدروالکلی بومادران (در دو دوز 25 و 100 میلی‌گرم بر کیلوگرم در روز) میزان قند خون ناشتا را در آنها به میزان قابل توجهی کاهش داد. اثر بومادران بر کاهش میزان قند خون در دوز 100 میلی‌گرم بر کیلوگرم، مشابه متفورمین (دارویی برای درمان دیابت نوع 2) بود. علاوه براین، وزن بدن موش‌های دیابتی درمان شده با عصاره بومادران به میزان قابل توجهی افزایش یافت. (12)

3- کاهش اضطراب و استرس

برخی مطالعات نشان دادند که کاهش میزان هورمون استروژن در زنان یائسه منجر به افزایش خطر سکته مغزی می‌شود.

در سال 2011، مطالعه‌ای به منظور بررسی تأثیر عصاره آبی بومادران که حاوی ترکیبات شبه استروژن است، بر اختلال حافظه و رﻓﺘﺎرﻫﺎي ﺷﺒﻪ اﺿﻄﺮاﺑﻲ ناشی از سکته مغزی در موش‌های یائسه انجام شد. براساس نتایج، سکته مغزی باعث فراموشی و رﻓﺘﺎرﻫﺎي ﺷﺒﻪ اﺿﻄﺮاﺑﻲ در موش‌ها شد که با مصرف عصاره آبی بومادران (دوز 7 میلی‌گرم بر کیلوگرم) این دو عارضه بهبود یافتند. می‌توان نتیجه گرفت که مصرف خوراکی عصاره آبی بومادران می‌تواند این دو عارضه‌ی ناشی از سکته مغزی را، از طریق گیرنده‌های استروژن، در موش‌های یائسه بهبود دهد. (13)

همچنین در سال 2012، مطالعه‌ای به منظور بررسی تأثیر عصاره هیدروالکلی حاصل از قسمت‌های هوایی بومادران بر اضطراب در موش‌ها انجام شد. نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف خوراکی عصاره هیدروالکلی بومادران هم می‌تواند اضطراب را تسکین دهد. (14)

4- بهبود عملکرد دستگاه گوارش

واژه «Amara»، به گیاهانی گفته می‌شود که عمده محتوای آنها مواد تلخ می‌باشد و باعث تحریک ترشح اسید معده و تحریک حرکات معده‌ای و روده‌ای می‌شوند. مواد تلخ، گروهی ناهمگن از ترکیبات شیمیایی هستند که ویژگی مشترک آنها، مزه تلخ‌شان می‌باشد. اثر مواد تلخ نه تنها از طریق دهان و توسط گیرنده‌های طعم تلخ است، بلکه این ترکیبات تأثیری مستقیم بر معده نیز دارند که منجر به پرخونی مخاط، افزایش ترشح اسید معده و حتی تخلیه سریع‌تر معده می‌شوند. گیاهانِ «Amara» ممکن است اثرات دیگری مانند افزایش ترشح صفرا نیز داشته باشند.

واژه «Aromatica»، به گیاهانی اطلاق می‌شود که عمده محتوای آن‌ها روغن اسانسی بوده و دارای فعالیت اسپاسمولیتیک (یعنی کاهش انقباض بیش از حد عضلات صاف) یا اثرات محرک بر پریستالسیس (یعنی انقباض عضلات دیواره مجرای گوارشی که باعث حرکت غذا به سمت جلو در طول مجرای گوارشی می‌شود) هستند.

گیاه بومادران حاوی ترکیبات تلخ و روغن اسانسی معطر است و در نتیجه جزء گیاهان دارویی تلخِ معطر «Amara Aromatica» دسته‌بندی می‌شود. بومادران در شرایطی مانند کمبود یا عدم ترشح اسید معده، ورم معده و سوء هاضمه کاربرد دارد؛ چراکه دارای خواص ضدالتهابی، ضدنفخ و ضداسپاسم است. (15)   

5- تسکین زخم معده

براساس نتایج مطالعه‌ای که در سال 2006 انجام شد، عصاره آبی بومادران در محافظت از مخاط (موکوس) معده در برابر ضایعات حاد (ناشی از مصرف الکل (اتانول) و داروی ایندومتاسین) و ضایعات مزمن (ناشی از مصرف استیک اسید) مؤثر بوده است. (16) براساس مطالعه‌ای در سال 2005، عصاره هیدروالکلی بومادران نیز زخم‌ معده را بهبود داد و محققین نتیجه گرفتند که گیاه بومادران برای درمان زخم معده مفید است. (17)

6- بهبود عملکرد کبد

در سال 2012، محققین ایرانی دریافتند که مصرف خوراکی عصاره آبی گل بومادران پس از تجویز آنتی‌بیوتیک می‌تواند از کبد در برابر سمّیت کبدی ناشی از مصرف آنتی‌بیوتیک محافظت کند. خاصیت محافظت از کبد مربوط به عصاره آبی بومادران ازطریق اندازه‌گیری میزان فعالیت آنزیم‌های اسپارتاتترانس‌آمیناز (AST)، آلانین‌ترانس‌آمیناز (ALT)، آلکالینفسفاتاز (ALP) و لاکتات‌دهیدروژناز (LDH) در خون، در موش‌ها ارزیابی شد. نتایج نشان داد که مصرف خوراکی عصاره آبی بومادران (به میزان 1.2 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن، چهار ساعت پس از تجویز آنتی‌بیوتیک) میزان این آنزیم‌ها را که در اثر مصرف آنتی‌بیوتیک در خون افزایش یافته بود، کاهش داد و به سمت میزان طبیعی برگرداند. به گفته‌ی محققین عصاره آبی بومادران به دلیل دارا بودن ویژگی‌های آنتی اکسیدانی قابل ملاحظه و قابلیت مهار رادیکال‌های آزاد، می‌تواند محافظت کبدی ایجاد کند. (18)

همچنین براساس مطالعه‌ای در سال 2017، عصاره الکلی بومادران می‌تواند نقش مهمی در درمان و محافظت از کبد، در برابر ترکیبات شیمیایی سمّی مختلف مانند کربن تتراکلرید (CCL4) که باعث مسمویت کبدی می‌شوند، داشته باشد. در این مطالعه محققین اظهار داشتند که فعالیت محافظت کبدی عصاره الکلی بومادران ممکن است به مقادیر زیاد مواد موثره موجود در آن از جمله فلاونوئیدها مرتبط باشد. (19)

در سال 2006 نیز، محققین مشاهده کردند که عصاره هیدروالکلی بومادران اثر محافظتی از کبد در موش‌ها نشان داد. به عقیده آنها این اثر عصاره هیدروالکلی بومادران ممکن است تا حدودی به فعالیت مسدودکننده کانال کلسیم آن مربوط باشد. (20)

7- تنظیم چربی خون

در مطالعه‌ای اثر عصاره آبی قسمت‌های هوایی بومادران بر میزان کلسترول و تری‌گلیسیرید خون در موش‌های دیابتی مورد مطالعه قرار گرفت. مشاهده شد که مصرف عصاره آبی بومادران (با غلظت 44.25 درصد) در دوز 500 (میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن) به مدت 14 روز میزان تری‌گلیسیرید، کلسترول بد (LDL) و کلسترول کل را کاهش داد. (21)

براساس مطالعه‌ای در سال 2020، عصاره هیدروالکلی بومادران هم میزان تری‌گلیسیرید، کلسترول کل و کلسترول بد خون را در موش‌های درمان شده با عصاره بومادران به میزان قابل توجهی کاهش داد. علاوه براین، میزان کلسترول خوب (HDL) در آنها به میزان زیادی افزایش یافت. (12) 

8- بهبود عملکرد مجاری تنفسی و ریه

در سال 2009، فعالیت ضدآسم مربوط به عصاره آبی گل‌های بومادران (در غلظت‌های 5، 10، 15، 20، 25 و 30 میلی‌گرم بر میلی‌لیتر) در مدل‌های حیوانی مورد مطالعه قرار گرفت. مشاهده شد که عصاره آبی بومادران به دلیل مهار التهاب دیواره‌ی مجرای تنفسی، فعالیت ضدآسم دارد. حداکثر فعالیت ضدآسم که قابل‌توجه بود، در دوزهای 25 و 30 (میلی‌گرم بر میلی‌لیتر) مشاهده شد. (22)

همچنین براساس مطالعه‌ای در سال 2020، مشاهده شد عصاره هگزانی بومادران از طریق مسدود کردن کانال کلسیم و آزادسازی نیتریک اکساید، اثر آرامبخش قابل‌توجهی بر سلول‌های عضله صاف نای در موش‌ها دارد. به گفته‌ی محققین وجود دو ترکیب لوکودین و آکیلین در عصاره هگزانی باعث اثر آرامبخش آن بر نای می‌شود. (23)

9- ضد التهاب

مطالعات نشان داده‌اند که دو گروه از متابولیت‌های ثانویه، شامل ایزوپرنوئیدها و فنول‌ها، عمدتاً در خواص ضدالتهابی گیاه بومادران مشارکت دارند. در سال 2009 نیز خواص ضدالتهابی عصاره آبی (دمنوش) گل آذین‌های بومادران (در محدوده غلظت 25 تا 300 میکروگرم بر میلی‌لیتر) در شرایط بیرون از بدن موجود زنده (کشت درون شیشه‌ای) مورد آزمایش قرار گرفت. نتایج، خواص ضدالتهابی دمنوش بومادران و استفاده سنتی از آن به عنوان یک داروی ضدالتهابی را تأیید کردند. (24)

ترکیبات فعال اصلی گیاه بومادران عبارتند از:

- فلاوونوئیدها : آپی ژنین، لوتئولین، ایزورامنتین، روتین

- فنولیک اسیدها: کافئیک اسید و سالیسیلیک اسید

- تانن ها؛

- اسیدهای آمینه : آلانین، هیستیدین، لوسین، لیزین

- اسیدهای چرب: لینولئیک اسید، پالمیتیک اسید، اولئیک اسید

- ویتامین‌ها: آسکوربیک اسید و فولیک اسید

- آلکالوئیدها و بازها: آکیسئین، آکیلئین، بتائین، کولین

- آلکان‌ها: تریکوزان

- پلی‌استیلن‌ها؛

- ساپونین‌ها؛

-فیتواسترول‌ها: بتا-سیتوسترول

- قندها: دکستروز، گلوکز، مانیتول، ساکارز

- کومارین‌ها. (25) 

- روغن‌های فرّار (روغن‌های اسانسی): براساس فارماکوپه اروپا، سرشاخه‌های گلدار خشک شده بومادران باید حاوی حداقل 2 میلی‌لیتر بر کیلوگرم روغن فرّار و حداقل 0.02 درصد کامازولن (پروآزولن‌ها) باشند. (26) روغن فرّار بومادران عمدتاً حاوی لینالول، بورنئول، کامفور، بتاکاریوفیلن، 1،8-سینئول، سزکوئی‎ترپن لاکتون‌ها متشکل از گوایانولیدها (عمدتاً آکیلیسین (نوعی پروآزولن)، آکیلین، لوکودین) و ژرماکرانولیدها (دی‌هیدروپارتنولید، آکیلیفولین، میلفین) است. (25) 

لازم به ذکر است که روغن فرّار گیاه بومادران ممکن است، به طور میانگین، حاوی 2.26 درصد آلفا-توژون و 1.61 درصد بتا-توژون باشد. با این وجود، شواهد منتشر شده تأیید می‌کنند که توژون به میزان جزئی در روغن فرّار گیاه بومادران وجود دارد و غلظت آن بسیار کم‌تر از آن است که خطری برای سلامت انسان ایجاد کند. (25)

 

* براساس مطالعه‌ای، گل آذین‌ها و برگ‌های بالایی خشک شده بومادران و دمنوش آن حاوی مواد معدنی (کلسیم، منیزیم، پتاسیم، آهن، مس، منگنز و روی) و ویتامین  B9 (فولیک اسید یا فولات) است. (27)

 • آژانس نظارتی مکمل‌های دارویی آلمان (کمیسیون E) استفاده از بومادران را برای بی‌اشتهایی، ناراحتی‌های مربوط به سوء هاضمه و ناراحتی‌های مربوط به کبد و کیسه صفرا تأیید کرده است. (28)
 • استفاده‌ی خارجی از دم کرده گل‌های بومادران به عنوان یک پاک‌کننده پوستی ممکن است برای التیام اگزما مفید باشد.
 • برای درمان تب یونجه و آسم خفیف، می‌توان گل‌های تازه بومادران را به آب جوش اضافه و رایحه‌ی آن را استنشاق کرد. (1)
 • دمنوش بومادران می‌تواند مزه تلخی داشته باشد؛ بنابراین در صورت نیاز می‌توانید از عسل برای کاهش شدت تلخی آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید به آن لیمو اضافه کنید که باعث افزایش میزان ویتامین C دمنوش میشود. (29)

برای تهیه چای گیاهی، از 2 گرم گیاه کاملاً خرد شده استفاده کنید. این دمنوش 3 تا 4 مرتبه در روز و هر بار 1 فنجان نوشیده شود. توصیه می‌شود برای هربار مصرف، دمنوش تازه‌دم آماده شود. (28)

* مصرف دوزهای زیاد بومادران ممکن است باعث تغییر رنگ ادرار به رنگ قهوه‌ای تیره شود. (30)

بین وعده‌های غذایی. (28)

 • مصرف خوراکی: بومادران برای بسیاری از افراد در مقادیر معمول غذایی احتمالاً ایمن است. بومادران هنگامی که در مقادیر دارویی به صورت خوراکی مصرف می‌شود، ایمن به نظر می‌رسد. (31)

* با این حال، محصولات برپایه‌ی بومادران که حاوی ترکیبی شیمیایی به نام توژون هستند، ممکن است ایمن نباشند. (31) براساس منابع علمی، اگر مقدار توژون روغن فرّار بومادران در بدترین حالت تا 5 درصد باشد، مقدار توژون در حداکثر دوز مصرفی روزانه فراورده‌های گیاهی، از نظر تئوری به نحوی محاسبه می‌گردد که از 1.5 میلی‌گرم توژن تجاوز نکند.  (25)

 • بارداری و شیردهی: مصرف خوراکی بومادران در طول بارداری احتمالاً ناایمن است؛ زیرا بومادران می‌تواند بر چرخه قاعدگی اثر بگذارد و ممکن است باعث سقط جنین شود. در حال حاضر اطلاعات معتبر کافی برای دانستن اینکه آیا بومادران برای مصرف در دوران شیردهی ایمن هست، وجود ندارد. محض احتیاط در این دوران از مصرف بابونه پرهیز کنید. (31)
 • کودکان: مصرف بومادران در کودکان زیر 12 سال توصیه نمی‌شود. (25)
 • مصرف موضعی روی پوست: در حال حاضر اطلاعات معتبر کافی برای دانستن اینکه آیا بومادران ایمن هست یا چه عوارض جانبی ممکن است داشته باشد، وجود ندارد. در برخی افراد، وقتی که بومادران با پوست تماس پیدا می‌کند، ممکن است باعث سوزش (یا تحریک) شود. (31) علاوه براین، مصرف طولانی مدت بومادران ممکن است باعث حساس‌تر شدن پوست نسبت به نور خورشید شود. (30 و 32)

 • اختلال خونریزی: مشاهده شده است که دمنوش گیاه بومادران گلدار به میزان زیادی فعالیت قابض دارد که باعث توقف خونریزی می‌شود. درحالیکه، افشره آن می‌تواند زمان انعقاد خون را طولانی کند. (25) به عبارت دیگر، مصرف آن در مقادیر متعادل می‌تواند باعث لخته شدن خون شود ولی مصرف مقادیر بیش از حد آن در بدن به عنوان یک رقیق‌کننده خون عمل می‌کند. (33) بنابراین، بومادران ممکن است سرعت لخته شدن خون را آهسته کند و فرض بر این است که مصرف آن ممکن است خطر خونریزی را در افراد مبتلا به اختلالات خونریزی افزایش دهد. (31)
 • شرایط حساس به هورمون مانند سرطان‌ سینه، سرطان رحم، سرطان تخمدان، اندومتریوز یا فیبروئیدهای رحم: براساس مطالعه‌ای عصاره بخش‌های هوایی بومادران دارای فعالیت استروژنی است. اگر هرگونه شرایطی دارید که در صورت مواجه با استروژن بدتر می‌شود، از بومادران استفاده نکنید. (16)
 • حساسیت به راگوید و گیاهان مرتبط: ممکن است بومادران باعث واکنش آلرژیک در افراد حساس به گیاهان خانواده کاسنیان یا مرکبیان شود. اعضای این خانواده شامل راگوید، گل‌های داوودی‌، همیشه‌بهار، مینا و بسیاری از گیاهان دیگر هستند. در صورت آلرژی به این گیاهان، حتماً قبل از مصرف بومادران با پزشک خود مشورت کنید. (31) ترکیب اصلی مسئول ایجاد حساسیت یک سزکوئی‌ترپن لاکتون به نام آلفا-پروکسی‌اکفولید است. (28)
 • جراحی: بومادران ممکن است سرعت لخته شدن خون را آهسته کند. بنابراین، این نگرانی وجود دارد که بومادران ممکن است خونریزی در حین یا بعد از عمل جراحی را افزایش دهد. حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی برنامه‌ریزی شده، مصرف بومادران را قطع کنید. (31)

واکنش های حساسیت زا: به طور کلی، هر فرد ممکن است نسبت به گیاهان و ادویه‌های خاصی حساسیت داشته باشد که این حساسیت باید در درجه اول توسط خود فرد و در درجه دوم توسط پزشک تشخیص داده شود. البته این واکنش‌های آلرژیک عوارض جانبی مزمن یا حاد ایجاد نمی‌کنند و بعد از شناسایی گیاه حساسیت‌زا و قطع مصرف آن‌، عوارض ناشی از آلرژی برطرف خواهد شد.

هیچ شرکت یا هیچ محصولی نمی‌تواند از واکنش‌های آلرژیک بدن‌های مختلف از پیش آگاهی داشته باشد. ناسازگاری بدن با یک یا چند گیاه خاص هر چند به ندرت پیش می‌آید اما به هر حال ممکن است مصرف کنندگانی با آن مواجه شوند.

 • داروهایی که سرعت لخته شدن خون را آهسته می‌کنند (داروهای ضدانعقاد/ ضدپلاکت): بومادران ممکن است سرعت لخته شدن خون را آهسته کند. پس، مصرف هم‌زمان آن با داروهایی که آنها هم لخته شدن خون را آهسته می‎کنند، ممکن است اثر این داروها را تقویت کند و احتمال کبودی و خونریزی را افزایش دهد. برخی از این داروها عبارتند از آسپرین، کلوپیدوگرل (پلاویکس)، دیکلوفناک (ولتارن، کاتافلام و ...)، ایبوپروفن (ادویل، موترین و ...)، ناپروکسن (آناپروکس، ناپروسین و ...)، دالتپارین (فراگمین)، انوکساپارین (لوونوکس)، هپارین، وارفارین (کومادین) و سایر داروها.

 • لیتیوم: بومادران ممکن است اثری شبیه به قرص آب یا ادرارآور داشته باشد. مصرف بومادران ممکن است باعث کاهش دفع لیتیوم از بدن شود. این موضوع می‌تواند میزان لیتیوم در بدن را افزایش دهد و منجر به عوارض جانبی جدی شود. اگر لیتیوم مصرف می‌کنید، قبل از مصرف بومادران با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است لازم باشد دوز داروی لیتیوم شما تغییر کند. (31)

 • داروهای ضد فشار خون بالا: بومادران ممکن است فشار خون را کاهش دهد و می‌تواند اثرات داروهای کاهنده فشار خون را تقویت کند. (32) برخی از این داروها عبارتند از کاپتوپریل (کاپوتن)، انالاپریل (وازوتک)، لوزارتان (کوزار)، والسارتان (دیووان)، دیلتیازم (کاردیزم)، آملودیپین (نورواسک)، هیدروکلروتیازید (هیدرو دیوریل)، فوروسمید (لاسیکس) و داروهای بسیار دیگر.

 • داروهای کاهنده اسید معده: بومادران ممکن است اسید معده را افزایش دهد. پس، بومادران ممکن است اثربخشی برخی داروهایی که اسید معده را کاهش می‌دهند را کاهش دهد. برخی از داروهایی که اسید معده را کاهش می‌دهند عبارتند از:

- ضداسیدها: مثل کلسیم کربنات (تامز و ...)، دی‌هیدروکسی‌آلومینیوم‌ سدیم‌ کربنات (رولاید و ...)، ماگالدرات یا (آلومینیوم ام‌جی‌اس) (ریوپان و ...)، منیزیم سولفات (Bilagog)، آلومینیوم هیدروکسید (آمفوژل) و سایر داروها.

- مسدود‌کننده‌های گیرنده H2: مثل سایمتیدین (تاگامت)، رانیتیدین (زانتاک)، نیزاتیدین (آکسید) و فاموتیدین (پپسید).

- مهارکننده‌های پمپ پروتون: مثل اُمپرازول (پریلوسک)، لانسوپرازول (پرواسید)، رابپرازول (اسیفکس)، پانتوپرازول (پروتونیکس) و اسمومپرازول (نکسیوم). (31)

 

 • داروهایی که باعث خواب آلودگی می‌شوند: از آنجایی که بومادران یک آرام‌بخش ملایم است، می‌تواند اثرات سایر داروهای مورد استفاده برای اضطراب و بی‌خوابی را افزایش دهد. این داروها عبارتند از:

- داروهای ضدتشنج: برخی داروهای ضدتشنج عبارتند از: فنوباربیتال، پریمیدون (مایزولین)، والپروئیک اسید (دپاکین)، گاباپنتین (نورونتین)، کاربامازپین (تگرتول) و فنی‌توئین (دیلانتین).

- باربیتورات‌ها: برخی از داروهای آرام‌بخش (باربیتورات‌ها) عبارتند از آموباربیتال (آمیتال)، بوتاباربیتال (بوتیسول)، مفوباربیتال (مبارال)، پنتوباربیتال (نمبوتال)، فنوباربیتال (لومینال)، سکوباربیتال (سکونال) و داروهای دیگر.

 - بنزودیازپین‌ها: برخی بنزودیازپین‌ها عبارتند از آلپرازولام (زاناکس)، کلونازپام (کلونوپین)، دیازپام (والیوم)، لورازپام (آتیوان)، میدازولام (Versed)، تمازپام (رستوریل) و تریازولام (هالچیون).

- داروهای مورد استفاده برای بی‌خوابی مانند زولپیدم (آمبین)، زالپلون (سوناتا)، ازوپیکلون (لونستا) و راملتئون (روزرم). (32)

در بسیاری از نقاط اروپا از دم‌کرده بومادران به عنوان دارویی برای درمان مشکلات گوارشی، دیابت، بیماری‌های کبدی صفراوی و آمنوره (عدم خونریزی ماهیانه در طول یک یا چند دوره‌ی متوالی) استفاده می‌شود. همچنین، به دلیل خواص ضدتومور، ضدمیکروب، ضدالتهاب و آنتی اکسیدانی‌اش و سایر خواص مصرف می‌شود. از جوشانده بومادران برای اختلالات گوارشی و روده‌ای و همچنین به صورت خارجی (موضعی) برای التهابات پوستی و مخاطی استفاده می‌شود. (34) همچنین، بومادران در فارماکوپه آیورودای هند (کتاب دستورات دارویی طب سنتی هند) برای تب و التیام زخم ذکر شده است. (25)

کاربردهای سنتی گیاه بومادران که برای مونوگراف گیاهی اتحادیه اروپا پذیرفته شدند، عبارتند از:

- برای درمان بی‌اشتهایی موقت و همچنین درمان ناراحتی‌های گوارشی اسپاسمودیک خفیف از جمله نفخ و باد شکم. به این منظور، 1.5-4 گرم از گیاه خردشده در 150-250 میلی‌لیتر آب جوش به عنوان دمنوش گیاهی 3 یا 4 مرتبه در روز بین وعده‌های غذایی به صورت خوراکی مصرف می‌شود.

مدت زمان مصرف این دمنوش 2 هفته است و اگر در طول مصرف آن، علائم بیش از 2 هفته باقی بمانند، باید با پزشک مشورت شود.

- برای درمان اسپاسم‌های خفیف مرتبط با دوره‌های قاعدگی. به این منظور، 1-2 گرم از گیاه خردشده در 250 میلی‌لیتر آب جوش به عنوان دمنوش گیاهی 2 تا 3 مرتبه در روز به صورت خوراکی مصرف می‌شود. مدت زمان مصرف این دمنوش 1 هفته است و اگر در طول مصرف آن، علائم بیش از 1 هفته باقی بمانند، باید با پزشک مشورت شود.

- برای درمان زخم‌های سطحی کوچک. به این منظور، 3-4 گرم از گیاه خرد شده در 250 میلی‌لیتر آب ریخته و روزانه 2 تا 3 مرتبه ناحیه آسیب دیده با آن پانسمان می‌شود. مدت زمان مصرف جلدی (پوستی) 1 هفته است و اگر در طول مصرف آن، علائم بیش از 1 هفته باقی بمانند، باید با پزشک مشورت شود. (25)

1Lakshmi, T., Geetha, R.V., Roy, A., & Subramanian, A.K. (2011). Yarrow (Achillea millefolium Linn.) a herbal medicinal plant with broad therapeutic use - A review. International Journal of Pharmaceutical Sciences Review and Research, 9(2), 136-141. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/285763271

  

2Applequist, W.L., & Moerman, D.E. (2011). Yarrow (Achillea millefolium L.): A Neglected Panacea? A Review of Ethnobotany, Bioactivity, and Biomedical Research1. Economic Botany, 65(2), 209-225. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/2269401491

 

3Achillea millefolium. ScienceDirect. Retrieved from https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/achillea-millefolium

 

 

4Callan, N.W., Westcott, M.P., Miller, J.B., & and Wall-MacLane, S. Yarrow, Milfoil (Achillea millefolium L.). Retrieved from https://agresearch.montana.edu/warc/research_current/research_past/herbsandoils/yarrow.html

 

 

5Justice, W.S. (2003). COMMON YARROW, Achillea millefollium L. USDA, NRCS, National Plant Data Center. Retrieved from https://plants.usda.gov/DocumentLibrary/factsheet/pdf/fs_acmi2.pdf

 

6Gather, T., & Curriculum, G. Yarrow.  Retrieved from https://assets.website-files.com/5a0ca7f60d22aa0001465874/5efe29e945308f48604187ec_Yarrow-TGG.pdf

 

7Farokhfal, K.H., Fatehi, M., & Fatehi Hasanabad, Z. (2005). Cardiovascular effects of five native plants from southern of khorasan state. Zahedan Journal of Research in Medical Sciences (Tabib-E-Shargh), 7(1), 31-38. Retrieved from https://www.sid.ir/en/journal/ViewPaper.aspx?id=42557

 

8Khan, A., & and Gilani, A.H. (2011). Blood Pressure Lowering, Cardiovascular Inhibitory and Bronchodilatory Actions of Achillea millefolium. Phytotherapy Research, 25, 577–583. Retrieved from https://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.1027.9259&rep=rep1&type=pdf

 

9Souza, P., Crestani, S., Silva, R.C.V., Gasparotto, F., Kassuya, C.A.L., Silva-Santos, J.E., & Juniord, A.G. (2013). Involvement of bradykinin and prostaglandins in the diuretic effects of Achillea millefolium L. (Asteraceae). Journal of Ethnopharmacology, 149(1):157-161. Retrieved from https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23791807/

10Tahseen, M.A., & Mishra, G. (2013). Ethnobotany and Diuretic Activity of Some Selected Indian Medicinal Plants: A Scientific Review. The Pharma Innovation – Journal, 2(3), 109-121. Retrieved from https://www.thepharmajournal.com/vol2Issue3/Issue_may_2013/8.pdf

 

11Zangeneh, M.M. (2018). Hematoprotective and Nephroprotective Effects of Achillea millefolium Aqueous Extract in Diabetic Mice. Research Journal of Pharmacognosy (RJP), 5(3), 57-68. Retrieved from http://eprints.kums.ac.ir/5575/1/RJP_Volume%205_Issue%203_Pages%2057-68.pdf

 

12Rezaei, S., Ashkar, F., Koohpeyma, F., Mahmoodi, M., Gholamalizadeh, M., Mazloom, Z., … Doae, S. (2020). Hydroalcoholic extract of Achillea millefolium improved blood glucose, liver enzymes and lipid profile compared to metformin in streptozotocin-induced diabetic rats. Lipids in Health and Disease, 19, 81. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7184710/

 

 

13Pirzad Jahromi, G., Imani, E., Nasehi, M., Shahriari, A. (2019). Effect of Achillea millefolium aqueous extract on memory deficit and anxiety caused by stroke in ovariectomized rats. Journal of Herbmed Pharmacology, 8(2), 153-159. Retrieved from http://herbmedpharmacol.com/Article/jhp-6337

 

 

14Baretta, I.P., Felizardo, R.A. Bimbato, V.F., Santos, M.G.J., Kassuya, C.A.L., Junior, A.G. … Andreatini, R. (2012). Anxiolytic-like effects of acute and chronic treatment with Achillea millefolium L. extract. Journal of Ethnopharmacology, 140(1), 46-54. Retrieved from https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874111008567

 

 

15Kelber, O., Bauer, R., & Kubelka, W. (2018). Phytotherapy in Functional Gastrointestinal Disorders. Digestive Diseases, 1, 36-42. Retrieved from https://www.karger.com/Article/Pdf/485489

 

16Saeidnia, S., Gohari, A.R., Mokhber-Dezfuli, N., & Kiuchi, F. (2011). A review on phytochemistry and medicinal properties of the genus Achillea. Daru, 19(3), 173–186. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3232110/

 

17Rashidi, I., Taherimoghadam, M., Mozaffari, A.R. (2005). Study of anti-inflammatory and healing effects of Achillea millefolium in the treatment of indomethacin-induced gasthic ulcer in rat. Journal of Inflammatory Diseases, 8(4), 9-13. Retrieved from https://journal.qums.ac.ir/article-1-161-en.html

 

18شالیزار جلالی، ع. (1391). اثر عصاره آبی گل گیاه بومادران بر روی تغییر سطح آنزیم های کبدی ناشی از تجویز داروی دوکسوروبیسین در موش های صحرایی. مجله تحقیقات آزمایشگاهی دامپزشکی، 4(1)، 113. قابل دسترس از: https://jvlr.semnan.ac.ir/article_987.html

 

19Al-Ezzy, R.M., Al Anee, R.S.A., & Kathum, O.A. (2017). Hepatoprotective Effects of Achillea millefolium methanolic extract on carbon tetrachloride induced hepatotoxicity on albino male mice. International Journal of Advanced Research in Biological Sciences, 4(8), 98-109. Retrieved from https://ijarbs.com/pdfcopy/aug2017/ijarbs15.pdf

 

20Yaeesh, S., Jamal, O., Khan, A., & Gilani, A.H. (2006). Studies on Hepatoprotective, Antispasmodic and Calcium Antagonist Activities of the Aqueous-methanol Extract of Achillea millefolium. Phytotherapy Research, 20, 546–551. Retrieved from 

https://pdfs.nutramedix.ec

 

21Antihyperlipidemic Activity. ScienceDirect. Retrieved from https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/antihyperlipidemic-activity

 

22Raju, D., Chitra, V., Sri Hari Das, K., Silambu Janiki, P., & Shankari, M. (2009). Evaluation of Anti-asthmatic Activity of Aqueous Extract of Achillea mellifolium Linn Flowers. Archives of Applied Science Research, 1(2), 287-293. Retrieved from https://www.scholarsresearchlibrary.com/articles/evaluation-of-antiasthmatic-activity-of-aqueous-extract-of-achillea-mellifolium-linn-flowers.pdf

 

23Arias-Durán, L., Estrada-Soto, S., Hernández-Morales, M., Chávez-Silva, F., Navarrete-Vázquez, G., León-Rivera, I., … Ibarra-Barajas, M. (2020). Tracheal relaxation through calcium channel blockade of Achillea millefolium hexanic extract and its main bioactive compounds. Journal of Ethnopharmacology, 253, 112643. Retrieved from https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874119344319

 

24Burk, D.R., Cichacz, Z.A., & Daskalova, S.M. (2010). Aqueous extract of Achillea millefolium L. (Asteraceae) inflorescences suppresses lipopolysaccharide-induced inflammatory responses in RAW 264.7 murine macrophages. Journal of Medicinal Plants Research, 4(3), 225-234. Retrieved from https://academicjournals.org/article/article1380379543_Burk%20et%20al.pdf

 

25Assessment report on Achillea millefolium L., herba. (2020). European Medicines Agency. Retrieved from https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/final-assessment-report-achillea-millefolium-l-herba-revision-1_en.pdf

 

26Benedek, B., Rothwangl-Wiltschnigg, K., Rozema, E., Gjoncaj, N., Reznicek, G., Jurenitsch, J., … Glasl, S. (2008). Yarrow (Achillea millefolium L. s.l.): Pharmaceutical quality of commercial samples. Pharmazie, 63(1), 23-26. Retrieved from https://www.ingentaconnect.com/content/govi/pharmaz

 

27Dias, M.I., Moralesc, P., Barreiraa, J.C.M., Oliveira, M., Sánchez-Matac, M.C., & Ferreira, I.C.F.R. (2015). Minerals and vitamin B9 in dried plants vs. infusions: assessing absorption dynamics of minerals by membrane dialysis tandem in vitro digestion. Food Bioscience. Retrieved from https://bibliotecadigital.ipb.pt/bitstream/10198/13331/3/306.pdf

 

28PDR for herbal medicines. (2000). 2nd ed. Montvale, NJ: Medical Economics Company.

 

29Facts and benefits of Yarrow. HealthBenefits, times.com. Retrieved from https://www.healthbenefitstimes.com/yarrow/

 

30Khare CP, editor. Indian Herbal Remedies: Rational Western Therapy, Ayurvedic and Other Traditional Usage, Botany. Berlin (DE): Springer; 2004.

 

31Yarrow. WebMD. Retrieved from https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-151/yarrow

 

32Yarrow, Achillea millefolium; Milfoil. Mount Sinai. Retrieved from

 https://www.mountsinai.org/

 

33Staughton, J. (2020). 8 Surprising Benefits Of Yarrow (Achillea Millefolium). Organic Facts. Retrieved from https://www.organicfacts.net/yarrow-achillea.html

 

34Dias, M.I., Barros, L., Dueñas, M., Pereira, E., Carvalho, A.N., Alves, R.C., … Ferreira, I.C.F.R. (2013). Chemical composition of wild and commercial Achillea millefolium L. and bioactivity of the methanolic extract, infusion and decoction. Food Chemistry, 141(4), 4152-60. Retrieved from https://bibliotecadigital.ipb.pt/bitstream/10198/8590/4/A.millefolium_FC_final.pdf

هشتگ :محصولات مرتبط