شناسنامه گیاهان > به

نام تجاری گیاه:

Quince, Quince Seed

نام علمی گیاه:

 .Cydonia oblonga Mill

 

تاریخچه:

بِه از خانواده گل‌سرخیان (Rosaceae) و مانند سیب و گلابی به زیرخانواده مالوئیده (Maloideae) تعلق دارد. (1) بِه، خصوصاً به دلیل خواص دارویی‌اش، یکی از میوه‌های مورد علاقه‌ی یونانیان و رومیان باستان بود و آن را به عنوان نمادی از عشق، شادی، رونق و رفاه گرامی می‌داشتند. طی قرون وسطی، اعراب نیز بِه را به دلیل خواص دارویی فراوانش بسیار ارزشمند می‌دانستند. (2)

 بِه، بومی مناطق غربی آسیا است و خاستگاه آن منطقه قفقاز شامل ارمنستان، آذربایجان، ایران، جنوب غربی روسیه و ترکمنستان درنظر گرفته می‌شود. طی دوران باستان، بِه از مناطقی که به‌طور خود‌ رو (وحشی) رشد می‌کرد به کشورهایی که از شرق با کوه‌های هیمالیا و از غرب با سراسر اروپا همسایه بودند، منتقل شد. (3) امروزه، این درخت میوه به‌طور گسترده در کشورهایی با آب و هوای معتدل و نیمه‌گرمسیری رشد می‌کند (4) و ترکیه بزرگ‌ترین تولیدکننده بِه است. چین، ایران، آرژانتین و مراکش در رتبه‌های بعدی قرار دارند. (5) میوه و دانه‌ها (بهدانه) بخش‌های دارویی درخت بِه هستند. (6)

بِه، درختچه‌ای برگریز است که تا ارتفاع 8 متر رشد می‌کند. (7) برگ‌ها تخم مرغی شکل (قسمت پهن در نوک برگ) تا مستطیلی (کشیده و قرینه) هستند. (5) گل‌ها سفید (5) یا صورتی، خوشبو، نسبتاً بزرگ (6) و دارای 5 گلبرگ می‌باشند. (5) میوه‌ی آن به شکل گلابی یا سیب، به رنگ زرد طلایی، آبدار، معطر، ملس یا ترش مزه می‌باشد و دارای تعداد زیادی دانه است که به صورت بسیار فشرده در دو ردیف عمودی (8) در هریک از 5 حفره‌ی موجود در مرکز این میوه قرار گرفته‌اند. (7) پوست میوه از کرک‍‌های زیادی پوشیده شده که با رسیدن میوه این کرک‌ها از بین می‌روند. (8)  

بهدانه‌ها سیاه یا قرمز رنگ هستند؛ (7) با طعمی شبیه بادام تلخ اما ملایم‌تر و ضعیف‌تر. (9) بهدانه حاوی ماده لزج و چسبناک است و به محض خیساندن آن‌ها در آب، آن ماده به درون آب استخراج می‌شود و تشکیل موسیلاژ (لعاب) می‌دهد. (10)

خصوصیات محصول

خواص میوه بِه:

1- بهبود عملکرد دستگاه گوارش

 افزایش در ترشح اسید معده و افزایش فعالیت پپسین (11) (آنزیمی قوی در شیره‌ی معده که پروتئین‌ها را هضم می‌کند (12)) می‌تواند به مخاط معده آسیب‌هایی بزند. در سال 2017، مطالعه‌ای با هدف بررسی اثرات محافظتی عصاره آبی و هیدروالکلی (آبی - الکلی) بِه بر زخم معده در رت‌ها (موش‌های صحرایی) انجام شد. برای آماده‌سازی عصاره‌ها، ابتدا میوه بِه پوست‌گیری و به شکل ورقه‌های نازک برش داده شد. سپس خشک و در نهایت پودر گردید. پودر میوه به مدت 72 ساعت در آب (برای آماده‌سازی عصاره آبی) یا مخلوط آب و اتانول (برای آماده‌سازی عصاره هیدروالکلی) خیسانده شد. مشاهده شد که هر دو عصاره‌ی بِه وسعت زخم معده و شدت آن را کاهش دادند. بنابر نظر محققین، این اثر محافظتی عصاره‌های بِه بر زخم معده، به دلیل کاهش ترشح اسید معده و همچنین کاهش فعالیت آنزیم پپسین می‌باشد.

علاوه‌براین، عصاره‌های بِه سرشار از تانن‌ها، پلی فنول‌ها و پکتین هستند. پکتین به طور طبیعی حاوی یون‌های کلسیم است. این یون‌ها با اتصال به آنزیم پپسین و همچنین مخاط معده، باعث محافظت از دیواره معده در برابر حملات اسید معده و آنزیم پپسین می‌شوند. (11)

همچنین در سال 2012، در مطالعه‌ای اثر آبمیوه بِه و عصاره‌ی هیدروالکلی آن بر بیماری کولیت زخمی در رت‌ها بررسی شد. (13) (کولیت زخمی یا کولیت اولسراتیو، نوعی بیماری التهابی روده است که باعث ایجاد التهاب و زخم‌هایی در درونی‌ترین پوشش روده بزرگ (کولون) و مقعد (رکتوم) می‌شود. (14)) نتایج این آزمایش نشان داد که آبمیوه و عصاره هیدروالکلی بِه، در کاهش التهاب و زخم روده بزرگ و مقعد در مدل حیوانی موثر هستند.

محققین این خاصیت میوه بِه را به اثرات آنتی ‌اکسیدانی و ضدالتهابی ترکیبات فنولی آن شامل 1) کلروژنیک اسید (به عنوان ترکیب فنولی اصلی میوه بِه) و 2) فلاوونوئیدها (روتین، کوئرستین و کامپفرول) نسبت دادند. همچنین تانن‌های میوه بِه می‌توانند از لایه‌های مخاطی روده در برابر آسیب‌های مواد شیمیایی و فعالیت آنزیم‌های تجزیه کننده پروتئین در دستگاه گوارش محافظت کنند. پکتین موجود در میوه بِه نیز اثر محافظتی در برابر کولیت زخمی دارد. (13)

  

2- بهبود عملکرد کبد

دیابت و همچنین مصرف برخی داروها می‌توانند به کبد آسیب بزند؛ افزایش فعالیت آنزیم‌های آلانین‌آمینوترانسفراز (ALT)، آسپارتات‌ترانس‌آمیناز (AST) و آلکالین‌فسفاتاز (ALP) در خون ممکن است نشان‌دهنده‌ی آسیب کبدی باشند.

در سال 2015، اثر عصاره آبی میوه بِه بر محافظت از کبد در رت‌های مبتلا به دیابت بررسی شد. برای آماده‌سازی عصاره آبی، میوه های بِه خشک‌شده به مدت 30 دقیقه در آب جوشانده شدند. این عصاره‌ روزی یک مرتبه به مدت 6 هفته متوالی به رت‌های دیابتی خورانده شد. مشاهده شد که درمان رت‌های دیابتی با عصاره میوه بِه توانست فعالیت آنزیم‌های ALT، AST و ALP را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد.  یک توضیح مورد قبول برای این اثرات عصاره آبی بِه بر محافظت از کبد، این است که شاید این میوه از آسیب دیدن کبد در اثر مصرف داروی ضددیابت جلوگیری می‌کند. (15)


3- بهبود عملکرد مجاری تنفسی و ریه

 در اروپا، ترکیبی از آب لیموترش و عصاره آبی بِه به‌طور سنتی برای درمان آسم و رینیت آلرژیک (5 و 16) (معروف به تب یونجه، نوعی واکنش آلرژیک به ترکیبات آلرژی‌زا مانند گرده گیاهان (17)) استفاده می‌شود. در سال 2011، در مطالعه‌ای اثرات ضدآلرژی این ترکیب بررسی شدند. در انتهای مطالعه، محققین به این نتیجه رسیدند که این ترکیب برای درمان اختلال‌های آلرژیک موثر است. (16)


4- تنظیم قند خون

 دیابت شیرین (دیابت ملیتوس) باعث ایجاد عوارضی در چندین سیستم مختلف بدن می‌شود. در سال 2015، مطالعه‌ای در این زمینه نشان داد که عصاره آبی میوه بِه، می‌تواند برخی علائم مرتبط با دیابت را بهبود دهد و دارای اثرات کاهنده چربی خون، محافظ کبدی و محافظ کلیوی در رت‌های دیابتی است. برای آماده‌سازی عصاره آبی، میوه‌های بِه خشک‌شده به مدت 30 دقیقه در آب جوشانده شدند. این عصاره‌ روزی یک مرتبه به مدت 6 هفته متوالی به رت‌های دیابتی خورانده شد. نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف خوراکی عصاره آبی بِه با کاهش میزان اوره و کراتینین خون (به عنوان شاخص‌های اختلال عملکرد کلیه) باعث بهبود عملکرد کلیه در رت‌های دیابتی می‌شود. (15)

 

5- تنظیم فشار خون

 در سال 2014، در مطالعه‌ای بر روی رت‌های مبتلا به فشارخون کلیوی، مشاهده شد که عصاره‌های آبی و اتانولی میوه بِه دارای فعالیت ضدفشار خون بالا است. عصاره‌ها در دوزهای 80 و 160 (میلی گرم بر کیلوگرم) روزانه یک مرتبه به مدت 8 هفته به صورت خوراکی به رت‌ها داده شد و تاثیر عصاره‌ها با داروی کاپتوپریل (18) (دارویی برای درمان فشار خون بالا (19)) در دوز 25 (میلی‌گرم بر کیلوگرم) مقایسه شد. تأثیر مصرف عصاره‌ها‌ی میوه‌ بِه در کاهش فشار خون، پس از 4 هفته چشمگیر بود. اثرگذاری مصرف عصاره‌ی این میوه بر فشار خون پس از 8 هفته، مشابه با داروی کاپتوپریل بود. (18)

 

6- تنظیم کلسترول خون

 در سال 2015، مطالعه‌ای با هدف بررسی اثرات فلاوونوئیدهای میوه بِه بر چربی خون در رت‌های مبتلا به چربی خون بالا انجام شد. رت‌ها با فلاوونوئیدها تحت درمان قرار گرفتند. بعد از 4 هفته، میزان کلسترول کل، تری‌گلیسرید، کلسترول بد (LDL) و کلسترول خوب (HDL) خون آن‌ها اندازه گیری شدند. مشاهده شد که فلاوونوئیدهای میوه بِه به میزان قابل توجهی میزان کلسترول کل، تری‌گلیسرید، کلسترول بد (LDL) خون را کاهش و کلسترول خوب (HDL) خون را افزایش دادند. این نتیجه اثربخشی میوه بِه بر جلوگیری و درمان چربی خون بالا را تایید می‌کند. (20)

 

7- افزایش میل جنسی 

در طب سنتی، بِه به‌ عنوان یک تقویت‌کننده قوی میل جنسی محسوب می‌شود. در سال 2014، نتایج مطالعه‌ای نشان داد که بعد از مصرف خوراکی عصاره هیدروالکلی میوه بِه به مدت 28 روز، میل جنسی و عملکرد جفتگیری رت‌های نر به‌میزان قابل‌توجهی افزایش یافت. پتانسیل افزایش میل جنسی میوه‌ بِه، ممکن است به دلیل وجود فلاوونوئیدها، گلیکوزیدها، تانن‌ها و ترکیبات فنولی موجود در عصاره‌ی این گیاه باشد. (21)

 

8- ضد سرطان

طبق مطالعه‌ای در سال 2018، میوه بِه حاوی میزان بالایی از ترکیبات فنولی است و ظرفیت آنتی ‌اکسیدانی قوی دارد. در نتیجه استفاده از آن به عنوان منبع ترکیبات آنتی ‌اکسیدانی می‌تواند حائز اهمیت باشد. (22) همچنین طبق مطالعه‌ای که در سال 2010 انجام شد، میوه‌ بِه (پالپ یا گوشت میوه، پوست میوه و بهدانه) دارای خاصیت ضدتکثیری ویژه‌ای است. (23) خاصیت ضدتکثیری یعنی جلوگیری یا به‌ تاخیر انداختن انتشار سلول‌های سرطان به بافت‌های اطراف یا سایر بخش‌های بدن. (24)

 

خواص بهدانه:

1- بهبود عملکرد مجاری تنفسی و ریه

در طول حملات آسم، ماهیچه دیواره مجاری تنفسی منقبض می‌شود و درونی‌ترین پوشش مجاری تنفسی متورم و ملتهب می‌شود. (25) در سال 2013، در مطالعه‌ای استفاده دارویی از بهدانه در بیماری‌های مجاری تنفسی ارزیابی شد. به این منظور، ابتدا با استفاده از کارباکول و یون پتاسیم (K+) ماهیچه‌های صاف نای (جداشده از بدن خرگوش) منقبض شدند. سپس خاصیت آرامش بخش عصاره بهدانه بر ماهیچه نای منقبض شده آزمایش شد. (26) نتایج نشان دادند که عصاره‌ بهدانه، انقباضات ناشی از کارباکول و یون پتاسیم را در بافت نای خرگوش آرام می‌کند. از این نظر، عصاره‌ بهدانه، مشابه داروی وراپامیل (داروی شُل‌کننده ماهیچه‌ها) عمل می‌کند. (27) این اطلاعات، استفاده دارویی از بِه را در اختلال‌های مجاری تنفسی (مانند سرفه، برونشیت و آسم) تایید می‌کنند. (26)

 

2- تسکین زخم معده

در طب سنتی ایرانی، تصور براین است که ادویه‌ها و میوه‌های خوراکی مختلف ازجمله بِه و بهدانه اثرات محافظتی و ترمیم‌کننده بر زخم معده دارند. به منظور حمایت از این ادعاهای طب سنتی ایرانی درباره تاثیر بهدانه بر زخم معده، در سال 2013 محققین مطالعات طب نوین (پزشکی امروزی) در این زمینه را بررسی کردند. طبق نتایج تحقیقات نوین، بهدانه می‌تواند اثربخشی‌اش بر زخم معده را از طریق دو مکانیسم عمل نشان دهد. این مکانیسم‌ها عبارتند از فعالیت آنتی ‌اکسیدانی و فعالیت ترمیم‌کننده زخم. (28)

 

3- ضد میکروب

در سال 2013، در مطالعه‌ای اثر ضدباکتریایی عصاره آبی بهدانه در برابر باکتری انتروباکتر آئروژنز (باکتری عامل عفونت روده‌ای و در نتیجه ایجاد بیماری‌هایی مانند اسهال) بررسی شد. مشاهده شد این باکتری به عصاره آبی بهدانه حساس است و در نتیجه، این عصاره می‌تواند برای کنترل عفونت‌های ناشی از این باکتری مفید باشد. (29)    

- مطالعات مختلف نشان داده‌اند که میوه بِه سرشار از ترکیبات پلی فنولی، اسیدهای آلی و اسیدهای آمینه است. پلی فنول‌های بِه عمدتاً هیدروکسی سینامیک اسیدها (مشتقات کافئویل و کوماروئیل)، فلاونول‌ها (مشتقات کوئرستین و کامپفرول) و به نسبت کمتر فلاوانول‌ها (کاتچین و اِپی‌کاتچین) می‌باشند. (1)

همچنین در مطالعه‌ای، ترکیبات فنولی شامل کلروژنیک اسید (به عنوان جزء فنولی اصلی میوه بِه) و فلاوونوئیدها (روتین، کوئرستین و کامپفرول)، تانن‌ها و پکتین به عنوان اجزای فعال میوه بِه معرفی شدند. (13)

- براساس مطالعه‌ای که در سال 2005 انجام شد، بهدانه حاوی اسیدهای آمینه ضروری و غیرضروری است و فراوان‌ترین اسیدهای آمینه آن گلوتامیک اسید، آسپارتیک اسید و آسپاراژین می‌باشند. (30) ویتامین C و موسیلاژ (لعاب) نیز از اجزای فعال مهم در بهدانه می‌باشند. (6) لعاب بهدانه حاوی سلولز، پلی‌ساکاریدهای محلول در آب (31) مانند پکتین (32)، فلاوونوئیدها، استرول‌ها، آلکالوییدها، تانن‌ها، ساپونین‌ها، صمغ، فنول و ترپنوئیدها است. (33)

- براساس مطالعه‌ای مروری در سال 2016، ترکیبات مغذی اصلی میوه بِه (به ازای 100 گرم وزن میوه تازه) عبارتند از: انرژی (176 کیلوژول)، پروتئین (0.6 گرم)، اسید (0.9 گرم)، کربوهیدرات (9.1 گرم)، آب (86.9 گرم)، خاکستر (0.6 گرم) و فیبر (1.9 گرم).

محتوای عناصر معدنی در 100 گرم میوه بِه عبارتند از: سدیم (9.2 میلی‌گرم)، پتاسیم (189 میلی‌گرم)، کلسیم (66 میلی‌گرم)، منیزیم (10 میلی‌گرم)، آهن (1.1 میلی‌گرم)، فسفر (25 میلی‌گرم)، مس (0.006 میلی‌گرم)، روی (0.013 میلی‌گرم) و منگنز (0.002 میلی‌گرم).

محتوای ویتامین در 100 گرم میوه بِه تازه عبارتند از: رتینول (ویتامین A1، 5.5 میکروگرم)، تیامین (ویتامین B1،30 میکروگرم)، ریبوفلاوین (ویتامین B2، 30 میکروگرم)، نیاسین (ویتامین B3، 0.2 میلی‌گرم) و آسکوربیک اسید (ویتامین C، 13 میلی‌گرم). (34)

    • به دلیل سفتی (1) و طعم گَس میوه بِه، معمولاً آن را به‌صورت پخته‌شده می‌خورند. (8)
    • در بسیاری از نقاط دنیا از بِه برای تولید مربا، ژله و انواع پودینگ استفاده می‌شود. (8)
    • بِه، در طب یونانی (Unani Medicine) به سَفرجُل نیز معروف می باشد. (7)
    • براساس مطالعه‌ای برروی خرگوش‌ها، استفاده موضعی از موسیلاژ (لعاب) بهدانه باعث می‌شود زخم و جراحت پوستی زودتر بهبود پیدا کند. در این مطالعه، بهدانه‌ها در آب نیمه‌گرم خیسانده و لعاب آن‌ها گرفته‌شد. لعاب بهدانه را همراه با کرم بهبود‌دهنده زخم (کرم اوسرین) به مدت 13 روز 2 مرتبه در روز بر روی ناحیه زخم شده مالیدند و ثابت شد که لعاب بهدانه -نسبت به کرم اوسرین به‌تنهایی- زخم را با سرعت بیشتری بهبود می‌دهد. (35) با‌این‌حال، قبل از استفاده از لعاب بهدانه، در مورد ایمن بودن آن برای استفاده موضعی بر روی پوست دارای جراحت با پزشکتان مشورت کنید.

1 قاشق چایخوری بهدانه را در یک فنجان آب (6) به مدت 6-5 دقیقه بجوشانید تا لعاب غلیظی حاصل شود. دانه‌ها را از لعاب بهدانه جدا کنید سپس آن را به صورت گرم میل نمایید.

* از جوشاندن بهدانه‌ی خرد یا پودر شده و یا جویدن آن خودداری نمایید.

موسیلاژ (لعاب) بهدانه ممکن است میزان جذب دارویی که خورده می‌شود را در بدن کاهش دهد؛ در نتیجه می‌تواند اثربخشی آن دارو را کاهش دهد. بنابراین، حداقل یک ساعت بعد از خوردن دارو، جوشانده بهدانه را بنوشید. (36)

  • وقتی که به صورت خوراکی (از راه دهان) مصرف می‌شود: خطرات سلامتی یا عوارض جانبی به‌دنبال مصرف بِه یا بهدانه طبق دستورالعمل‌های مربوط به دوزهای درمانیِ تعیین‌شده، ثبت نشده است. (6)

  • بارداری و شیردهی: درحال حاضر اطلاعات معتبر کافی برای دانستن اینکه آیا مصرف بِه یا بهدانه در دوران بارداری یا شیردهی ایمن است یا خیر، وجود ندارد. محض احتیاط در این دوران از مصرف بِه یا بهدانه پرهیز کنید. (37)

واکنش های حساسیت زا: به طور کلی، هر فرد ممکن است نسبت به گیاهان و ادویه‌های خاصی حساسیت داشته باشد که این حساسیت باید در درجه اول توسط خود فرد و در درجه دوم توسط پزشک تشخیص داده شود. البته این واکنش‌های آلرژیک عوارض جانبی مزمن یا حاد ایجاد نمی‌کنند و بعد از شناسایی گیاه حساسیت‌زا و قطع مصرف آن‌، عوارض ناشی از آلرژی برطرف خواهد شد.

هیچ شرکت یا هیچ محصولی نمی‌تواند از واکنش‌های آلرژیک بدن‌های مختلف از پیش آگاهی داشته باشد. ناسازگاری بدن با یک یا چند گیاه خاص هر چند به ندرت پیش می‌آید اما به هر حال ممکن است مصرف کنندگانی با آن مواجه شوند.

 

در حال حاضر، هیچ اطلاعاتی در مورد تداخل‌های دارویی با میوه بِه یا بهدانه در دسترس نیست. (37)

بهدانه به‌طور سنتی برای درمان اسهال، دیسنتری (38) (اسهال خونی ناشی از عفونت روده‌ها (39))، سرفه، گلو درد و برونشیت، یبوست و کولیک روده استفاده می‌شود. (38) (کولیک روده با دردی شبیه درد شکم بروز پیدا می‌کند و ممکن است زمانی اتفاق بیافتد که دستگاه گوارش مسدود شده باشد که درنتیجه از خروج غذا و مایعات از بدن جلوگیری می‌کند.(40)

در طب یونانی نیز از بِه و یا بهدانه برای رفع بلغم، تسکین سرفه خشک، مبارزه با بیماری سل، افزایش نشاط، کاهش حرارت بدن (تب‌بُر)، قابض، ملیّن (مسهل)، تحریک میل جنسی، تقویت معده، تقویت قلب و مغز استفاده می‌کنند. (7)

1Baroni, M.V., Gastaminza, J. Podio, N.S., Lingua, M.S., Wunderlin, D.A., Rovasio, J. L., … Ribotta, P.D. (2018). Changes in the Antioxidant Properties of Quince Fruit (Cydonia oblonga Miller) during Jam Production at Industrial Scale. Journal of Food Quality, 2018, 1460758. Retrieved from http://downloads.hindawi.com/journals/jfq/2018/1460758.pdf

2Rather, G.A., Bhat, M.Y., Sana, S.S., Ali, A., Gul, M.Z., Nanda, A., & Hassan, M. (2020). Antioxidants in Fruits: Properties and Health benefits. Publisher: Springer, Singapore. 397-416. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/347436524_Quince

 

3Postman, J. (2009). Cydonia oblonga: The Unappreciated Quince. Arnoldia, 67(1), 2-9. Retrieved from https://www.ars.usda.gov/ARSUserFiles/20721500/Postman/Postman.2009.UnappreciatedQuince.Arnoldia67(1).pdf

 

4Lahuf, A., Kareem, A., Mohammadali, M., & li, J. (2020). First Report of Alternaria alternata Causing Leaf Spot on Quince (Cydonia oblonga) in Iraq. Plant Disease, 104(5). Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/338723682_First_Report_of_Alternaria_alternata_Causing_Leaf_Spot_on_Quince_Cydonia_oblonga_in_Iraq

 

5Sabir, S., Qureshi, R., Arshad, M.G., & Amjad, M.S. (2015). Pharmacognostic and clinical aspects of Cydonia oblonga: A review. Asian Pacific Journal of Tropical Disease, 5(11), 850-855. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/286412498_Pharmacognostic_and_clinical_aspects_of_Cydonia_oblonga_A_review

 

6PDR for herbal medicines. (2000). 2nd ed. Montvale, NJ: Medical Economics Company

 

7Fazeenah, A., & Quamri, M.A. (2019). BEHIDANA (CYDONIA OBLONGA MILLER.)-A REVIEW. World Journal of Pharmaceutical Research, 5(11), 79-94. Retrieved from

https://www.researchgate.net/publication/330684346_BEHIDANA_CYDONIA_OBLONGA_MILLER-A_REVIEW

 

8Sharma, R., Joshi, V., & Rana, J. (2011). Nutritional composition and processed products of Quince (Cydonia oblonga Mill.). Indian Journal of Natural Products and Resources, 2(3), 354-357. Retrieved from http://nopr.niscair.res.in/bitstream/123456789/12741/1/IJNPR%202%283%29%20354-357.pdf

9Singh, R. (2001). Encyclopaedic Dictionary of Bio-Medecine, volume-2 (H-Z). New Delhi: Sarup & Sons. Retrieved from  https://books.google.com/books?id=OmBGNPNAbngC&pg=PA413&lpg=PA413&dq=quince+seed+taste+like+bitter+almond&source=bl&ots=d5InEqJFmK&sig=ACfU3U2uCMp3ej1k1itRlsr_uAIxY4BC0g&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwis_emh-Yn2AhUiSPEDHTiLAkUQ6AF6BAhFEAM#v=onepage&q=quince%20seed%20taste%20like%20bitter%20almond&f=false

 

10Kirtil, E., & Oztop, M.H. (2016). Characterization of emulsion stabilization properties of quince seed extract as a new source of hydrocolloid. Food Research International, 85, 84–94. Retrieved from https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S096399691630148X?via%3Dihub  

 

11Parvan, M., Sajjadi, S.E., & Minaiyan, M. (2017). Protective Effect of Two Extracts of Cydonia oblonga Miller (Quince) Fruits on Gastric Ulcer Induced by Indomethacin in Rats. International Journal of Preventive Medicine, 8: 58. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5582508/#:~:text=Taken%20together%2C%20it%20is%20concluded,and%20by%20strengthening%20the%20protective

 

12Rogers, K. pepsin biochemistry. Britannica. Retrieved from https://www.britannica.com/science/pepsin

 

13Minaiyan, M., Ghannadi, A.R., Etemad, M., & Mahzouni, P. (2012). A study of the effects of Cydonia oblonga Miller (Quince) on TNBS-induced ulcerative colitis in rats. Research in Pharmaceutical Sciences, 7(2): 103-110. Retrieved from http://rps.mui.ac.ir/index.php/jrps/article/view/276

 

14Ulcerative colitis. MAYOCLINIC. Retrieved from https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ulcerative-colitis/symptoms-causes/syc-20353326#:~:text=Ulcerative%20colitis%20(UL%2Dsur%2D,over%20time%2C%20rather%20than%20suddenly.

 

15Mirmohammadlu, M., Hosseini, S.H., Kamalinejad, M., Gavgani, M.E., Noubarani, M., & Eskandaria, M.R. (2015). Hypolipidemic, Hepatoprotective and Renoprotective Effects of Cydonia Oblonga Mill. Fruit in Streptozotocin-Induced Diabetic Rats. Iranian Journal of Pharmaceutical Research, 14(4), 1207–1214. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4673949/

 

16Gründemann, C., Papagiannopoulos, M., Lamy, E., & Mersch-Sundermann, V. (2011). Immunomodulatory properties of a lemon-quince preparation (Gencydo®) as an indicator of anti-allergic potency. Phytomedicine: International Journal of Phytotherapy and Phytopharmacology, 18(8-9), 760-8. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/49776041_Immunomodulatory_properties_of_a_lemon-quince_preparation_GencydoR_as_an_indicator_of_anti-allergic_potency

 

17Allergic Rhinitis (Hay Fever). Cleveland Clinic. Retrieved from https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8622-allergic-rhinitis-hay-fever

 

18Zhoua, W., Abdusalama, E., Abliz, P., Reyim, N., Tian, S., Aji, Q., …Umar, A. (2014). Effect of Cydonia oblonga Mill. fruit and leaf extracts on blood pressure and blood rheology in renal hypertensive rats. Journal of Ethnopharmacology, 152(3), 464-469. Retrieved from http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874114000646

 

19CAPTOPRIL. RxList. Retrieved from https://www.rxlist.com/consumer_captopril_capoten/drugs-condition.htm

 

20Umar, A., Iskandar, G., Aikemu, A., Yiming, W., Zhou, W., Berké, B., … Moore, N. (2015). Effects of Cydonia oblonga Miller leaf and fruit flavonoids on blood lipids and anti-oxydant potential in hyperlipidemia rats. Journal of Ethnopharmacology, 169, 239-243. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25934516

 

21Aslam, M., & Akbar Sial, A. (2014). Effect of Hydroalcoholic Extract of Cydonia oblonga Miller (Quince) on Sexual Behaviour of Wistar Rats. Advances in Pharmacological and Pharmaceutical Sciences, 2014, 282698. Retrieved from http://www.hindawi.com/journals/aps/2014/282698/

 

22Sut. S., Dall'Acqua, S., Poloniato, G., Maggi, F. (2018). Preliminary evaluation of Quince ( Cydonia oblonga Mill.) fruit as extraction source of antioxidant phytoconstituents for nutraceutical and functional food applications. Journal of the Science of Food and Agriculture, 99(3). Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/326443098_Preliminary_evaluation_of_Quince_Cydonia_oblonga_Mill_fruit_as_extraction_source_of_antioxidant_phytoconstituents_for_nutraceutical_and_functional_food_applications

 

23Carvalho, M., Silva, B.M., Silva, R., Valentão, P., Andrade, P.B., & Bastos, M.L. (2010). First report on Cydonia oblonga Miller anticancer potential: differential antiproliferative effect against human kidney and colon cancer cells. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 58(6), 3366-3370. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20192210

 

 

24antiproliferative. Collins. Retrieved from https://www.collinsdictionary.com/dictionary/english/antiproliferative

 

25Your lungs - an asthma attack. Health and Safety Executive. Retrieved from https://www.hse.gov.uk/asthma/lungs.htm

 

26Janbaz, K. H., Shabbir, A., Mehmood, M.H., & Gilani,  A.H. (2013). Insight into Mechanism Underlying the Medicinal Use of Cydonia oblonga in Gut and Airways Disorders. The Journal of Animal & Plant Sciences, 23(1), 330-336. Retrieved from http://thejaps.org.pk/docs/v-23-1/51.pdf

 

27Al-Snafi, A.E. (2016). A Review of Medicinal Plants with Broncho-Dilatory Effect-Part 1. Scholars Academic Journal of Pharmacy (SAJP), 5(7), 297-304. Retrieved from http://saspublisher.com/wp-content/uploads/2016/08/SAJP-57297-304.pdf

 

28Farzaei, M.H., Shams-Ardekani, M.R., Abbasabadi, Z., & Rahim, R. (2013). Scientific Evaluation of Edible Fruits and Spices Used for the Treatment of Peptic Ulcer in Traditional Iranian Medicine. ISRN Gastroenterology, 2013, 136932. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3770045/

 

29Alizadeh, H., Rahnema, M., Semnani, S.N., & Hajizadeh, N. (2013). Detection of Compounds and Antibacterial Effect of Quince (Cydonia oblonga Miller) Extracts in vitro and in vivo. Journal of Biologically Active Products from Nature, 3(5-6), 303 – 309. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/263039441_Detection_of_Compounds_and_Antibacterial_Effect_of_Quince_Cydonia_oblonga_Miller_Extracts_in_vitro_and_in_vivo

 

30Silva, B.M., Andrade, P., Ferreres, F., & Seabra, R.M. (2005). Composition of Quince (Cydonia oblonga Miller) seeds: phenolics, organic acids and free amino acids. Natural Product Research, 19(3), 275-281. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/8029577_Composition_of_Quince_Cydonia_oblonga_Miller_seeds_phenolics_organic_acids_and_free_amino_acids

 

31Ashraf, M.U., Muhammad, G., Hussain, M.A., & Bukhari, S.N.A. (2016). Cydonia oblonga M., A Medicinal Plant Rich in Phytonutrients for Pharmaceuticals. Frontiers in Pharmacology, 7, 163. Retrieved from

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4914572/ 

 

32Hemmati, A.A., Kalantari, H., Jalali, A., Rezai, S., & Haghighi Zadeh, H. (2012). Healing effect of quince seed mucilage on T-2 toxin-induced dermal toxicity in rabbit. Experimental and Toxicologic Pathology, 64(3), 181-186. Retrieved from https://ur.booksc.me/book/13454205/edacab

 

33Moghbel, A., & Tayebi, M. (2015). Quince Seeds Biopolymer: Extraction, Drying Methods and Evaluation. Jundishapur Journal of Natural Pharmaceutical Products, 10(3), e25392. Retrieved from https://sites.kowsarpub.com/jjnpp/articles/18418.html

 

34Al-Snafi, A.E. (2016). The medical importance of Cydonia oblonga- A review. IOSR Journal Of Pharmacy, 6(6), 87-99. Retrieved fromhttps://www.researchgate.net/publication/313742880_The_medical_importance_of_Cydonia_oblonga-A_review

 

35Hemmati, A.A., & Mohammadian, F. (2000). An Investigation into the Effects of Mucilage of Quince Seeds on Wound Healing in Rabbit. Journal of Herbs Spices & Medicinal Plants Spices & Medicinal Plants, (4), 41-46. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/233117444_An_Investigation_into_the_Effects_of_Mucilage_of_Quince_Seeds_on_Wound_Healing_in_Rabbit

 

36QUINCE. RxList. Retrieved from https://www.rxlist.com/quince/supplements.htm

 

37Quince - Uses, Side Effects, and More. WebMD. Retrieved from https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-384/quince

 

38Sajid, S.M., Zubair, M., Waqas, M., Nawaz, M., & Ahmad, Z. (2015). A Review on Quince (Cydonia oblonga): A Useful Medicinal Plant. Global Veterinaria, 14 (4), 517-524. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/287811528_A_Review_on_Quince_Cydonia_oblonga_A_Useful_Medicinal_Plant

 

39Dysentery. WebMD. Retrieved from https://www.webmd.com/digestive-disorders/what-is-dysentery

 

40What is colic?. Sydney Gut Clinic (SGC). Retrieved from https://sydneygutclinic.com/causes-and-treatment-for-colic-in-adults/

 

هشتگ :محصولات مرتبط