سبک زندگی سالم > بایدها و نبایدها > نسخه های طب سنتی هند برای سرماخوردگی

نسخه های طب سنتی هند برای سرماخوردگی

نسخه های طب سنتی هند برای سرماخوردگی

نسخه های طب سنتی هند برای سرماخوردگی

گلو درد، گرفتگی بینی ، عطسه و سرفه این ها همه بخشی از ناراحتی ناشی از سرماخوردگی است. اکثر افراد بزرگسال در سال بین 2 تا 4 مرتبه سرما می‌خورند. چنانچه تب بالا، لوزه های متورم، سرفه همراه با خلط رنگی (سبز یا زرد) یا درد سینوسی شدید داشتید، به پزشک مراجعه کنید. برای کاهش ناراحتی‌های ناشی از سرماخوردگی، داروهای خانگی هند می‌توانند برای شما تسکین‌دهنده باشند. ابتدا از پزشکتان مجوز مصرف این داروهای خانگی را بگیرید، چراکه گیاهان می توانند اثرات جانبی داشته باشند که با داروهای تجویزی تداخل دارند.

لیمو و فلفل سیاه: می توانید از لیمو و فلفل برای تسکین سرفه ها استفاده کنید. در نصف یک لیموترش رسیده فلفل سیاه بریزید. در مواقعی که نیاز بود سرفه‌تان را کنترل کنید، آن را بمکید.

 

عسل و زنجبیل: زنجبیل یک ترکیب مشهور در داروهای خانگی هندوها برای سرفه است. 1 قاشق غذاخوری عسل را با 2 قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید. سپس یک چهارم قاشق غذاخوری فلفل قرمز، یک چهارم قاشق غذاخوری پودر زنجبیل، 4 قاشق چایخوری سرکه سیب را به آن اضافه کنید. روزی یک مرتبه برای سرفه آن را مصرف کنید. عسل خواص ضدمیکروبی و آنتی اکسیدانی دارد.

 

مرزنجوش: مرزنجوش نیز در داروهای خانگی هندوها برای فرونشاندن سرفه استفاده می شود. 2 قاشق غذاخوری مرزنجوش خشک شده را در آب جوش به مدت 5 دقیقه بخیسانید. در مواقع لزوم برای سرفه از آن بنوشید.

 

زنجبیل: زنجبیل در طب سنتی هند ترکیب معروفی برای سرماخوردگی است و مصرف آن نتایج خوبی به همراه دارد. مطالعه‌ای نشان داد که عصاره زنجبیل اثرات ضدباکتری دارد و رشد باکتری استاف را مهار می کند. زنجبیل تازه را ریز ریز کنید و به آن حرارت دهید تا به جوش آید. سپس به مدت 5 دقیقه آن را بجوشانید. مخلوط را صاف کنید، یک قاشق چایخوری شکر به آن اضافه کنید، پس از خنک شدن آن را بنوشید.

 

چای شنبلیله و زنجبیل: برای تسکین علائم سرماخوردگی، می توانید یک چای حاوی بذر شنبلیله تهیه کنید. 1 قاشق غذاخوری از بذر شنبلیله، 7 عدد دانه فلفل سیاه، 1 قاشق غذاخوری زنجبیل تازه خرد شده را به آب اضافه کنید. ترکیب را بجوشانید تا میزان آب آن نصف شود، سپس از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا خنک شود. برای تسکین علائم سرماخوردگی، از این دمنوش 4 مرتبه در روز بنوشید.  

 

Sarao, C. (2017, August 15). Indian Home Remedies for Cold & Cough. LIVESTRONG.COM. Retrieved from https://www.livestrong.com/article/153055-indian-home-remedies-for-cold-cough/

هشتگ :اشتراک گذاری :